Predbiehajúce kamióny spomalia dopravu aj o niekoľko minút

, 28.07.2019 15:00

Na diaľnici majú kamióny zákaz predbiehať. Niektorí kamionisti to však nerešpektujú, a tak ohrozujú ostataných účastníkov dopravy a spomaľujú premávku niekedy aj na niekoľko minút.

VIDEO: Pozrite si, záznam z motocykla Diaľničnej polície Českej republiky, ako zaznamenal zakázané predbiehanie kamiónov na diaľnici. Nielen, že to spomaľuje dopravu, ale môže mať aj fatálne následky.

Na zábere vidieť políciu českej republiky na diaľnici D11, ako zazanamená za krátky čas dva prípady predbiehania kamiónmi na diaľnici. Ako upozorňuje takéto predbiehanie môže mať fatálne následky. Keďže sa priestupkov dopúšťajú väčšinou vodiči cudzej štátnej príslušnosti. Toto leto bolo na tejto českej diaľnici evidujú tridsaťšesť takýchto prípadov a štrnástim vodičom zo zahraničia bola uložená kaucia už vo výške 132 tisíc korún českých.

„Vodič nákladného automobilu o celkovej hmotnosti prevyšujúcej 3 500 kg a vodič súpravy, ktorej celková dĺžka presahuje 7 metrov, nesmie predchádzať iné vozidlo, pokiaľ k jeho predchádzaniu nemá dostatečnú rýchlosť, ktorou by obmedzil v jazde ostatné vozidla svojou výrazne nižšou rychlosťou jazdy.“ uvádza platná česká legislativa vo vztahu k jazde na diaľnici.

„Podľa dopravných predpisov vodič motorového vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 7 500 kg, alebo vodič jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 7 500 kg, nesmie pri jazde po diaľnici predchádzať iné motorové vozidlo.“ uviedla Denisa Baloghová hovorkyňa Prezídia Policajného zboru

Pokiaľ nie je dopravným značením na mieste upravené inak, citovaný zákon na iných cestách (okrem diaľnice) vodičom vozidiel kategórie N, nestanovuje iné osobitné zákazy predchádzania.

Prípadné porušenie zákazu je porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, za ktorý hrozí v blokovom konaní pokuta do 150 eur a v neskrátenom konaní pokuta od 60 do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov.

„Policajný zbor pri vykonávaní dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky venuje maximálnu pozornosť, nevynímajúc ani zákaz takéhoto predchádzania.“ dodala Baloghová

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#polícia #pokuta #diaľnica D1 #kamión #dopravná polícia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek