Ďalšie Volvo bude z Číny. SUV XC60 poputuje Hodvábnou cestou

06.08.2019 18:00

Volvo rozširuje výrobu vo svojich čínskych závodoch o ďalší model určený aj pre Európu. Sedan S60 bude na „hodvábnej ceste“ nasledovať vôbec najpredávanejšie Volvo súčasnosti.

Po limuzíne S90 presunulo Volvo do Číny aj...
Po limuzíne S90 presunulo Volvo do Číny aj výrobu SUV XC60. Produkovať sa tam budú výlučne verzie s benzínovým a plug-in hybridným pohonom. Autor: Volvo

Volvo patrí od roku 2010 čínskemu automobilovému gigantu Geely. Čína je zároveň jeho najväčším trhom. V ríši stredu má až tri výrobné závody. Montážne linky síce vybudovali v Číne aj konkurenti, napríklad Mercedes-Benz či BMW, no Volvo bolo prvou prémiovou značkou, ktorá si trúfla autá produkované v Číne dovážať do Európy. Stalo sa tak roku 2017, keď Volvo presunulo kompletnú produkciu vlajkovej lode S90 do Ta-čchingu (Daqing). Odvtedy putujú k európskym zákazníkom špeciálne upravenými vlakovými súpravami, do ktorých sa zmestí 255 vozidiel. Hodvábna cesta skrátila čas distribúcie do belgického logistického centra v Zeebrugge v porovnaní s lodnou dopravou o dve tretiny.

Autá poputujú do Európy po železnici. V...
Autá poputujú do Európy po železnici. V porovnaní s lodným transportom to skracuje čas transportu o dve tretiny. Autor: Volvo

Systém sa pravdepodobne osvedčil, a tak sa do Číny presúva zo Švédska aj veľká časť produkcie najpredávanejšieho Volva súčasnosti – SUV XC60. V závode v Čcheng-tu (Chengdu) budú produkovať všetky benzínové a plug-in hybridné verzie. Vo švédskom Torslande neďaleko Göteborgu zostanú na linkách iba naftové modifikácie. Po prevoze do Európy budú „čínske“ XC60 následne distribuované do 25 krajín Európy. Okrem Číny a Švédska vyrába Volvo vozidlá aj v belgickom Gente a tiež v Južnej Karolíne, kde z montážnych liniek schádza sedan S60. Ako vidieť, Volvo je globálnym výrobcom, ktorý vyrába tam, kde je o jeho vozidlá najväčší záujem. Zároveň to naznačuje, že materská Európa už nie je jeho prioritou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Volvo #Volvo XC60 #výroba áut
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek