Audi e-tron Scooter: Elektrická kolobežka klame telom. Je to skôr skateboard

Ani Audi nechce ostať bokom v oblasti mikromobility. Jeho príspevkom je zvláštne „probližovadlo“, ktoré spája výhody kolobežky a skateboardu v jednom.

08.08.2019 16:00
debata
Audi e-tron Scooter kombinuje výhody... Foto: Audi
Audi e-tron Scooter Concept - 2019 Audi e-tron Scooter kombinuje výhody scateboardu a kolobežky. Ovláda sa ako scateboard ale rýchlosť sa reguluje rukoväťou ako na elektrickej kolobežke.

Mikromobilite sa darí. Elektrické dopravné prostriedky sú na prudkom vzostupe. V uliciach pribúdajú kolobežky, elektrobajky, hoverboardy a množstvo ďalších druhov „približovadiel“. V budúcnosti by mohli vyriešiť obrovské problémy s prehustenou mestskou dopravou. Mimo nechcú ostať ani automobilky. Nie je to tak dávno, čo sa elektrickou kolobežkou eXS KickScooter pochválil Seat, Peugeot konceptom e-Kick, Škoda konceptom Klement, Huyndai štúdiou Ionic Scooter či Mini svojim Citysurferom. A teraz prikladá polienko do ohňa aj Audi. Jeho vízia mikromobility sa volá e-tron Scooter.

Denné svietenie aj brzdové svetlo zosúladili... Foto: Audi
Audi e-tron Scooter Concept - 2019 Denné svietenie aj brzdové svetlo zosúladili e-tron Scooter s podmienkami prevádzky na cestách.

Celkom kolobežka to ale rozhodne nie je. Klame totiž telom. Štyri kolieska a tvar dosky naznačujú, že ide skôr o skateboard či longborad. A skutočne sa tak aj ovláda, teda zmenou ťažiska. Na rozdiel od bežných skateboardov má však v prednej časti vysokú rukoväť, ktorá ponúka jazdcovi pocit väčšej bezpečnosti a zároveň sa pomocou nej ovláda rýchlosť jazdy, podobne ako na motocykli. Toto riešenie zároveň uľahčuje manipuláciu. E-tron Scooter môžete jednoducho ťahať za sebou. Nie je to na škodu, pretože hmotnosť celého zariadenia je 12 kg.

Sklopná rukoväť uľahčuje manipuláciu, napríklad... Foto: Audi
Audi e-tron Scooter Concept - 2019 Sklopná rukoväť uľahčuje manipuláciu, napríklad pri nastupovaní do autobusu.
V doske sú umiestnené akumulátory, schopné ponúknuť dojazd až 20 km. Aj vďaka schopnosti rekuperácie brzdnej energie. Okrem toho je ale e-tron Scooter vybavený aj nožnou hydraulickou brzdou. Maximálna rýchlosť je obmedzená na obligátnych 20 km/h. Elektrický skateboard ponúka pripojenie smartfónu, ktorým je zároveň možné nastavovať jazdné módy a tiež chrániť e-tron Scooter pred odcudzením. Nechýba ani osvetlenie vrátane denného a brzdového svetla, vďaka čomu je novinka pripravená na jazdu na cestách. A cena? Audi ponúkne e-tron Scooter od budúceho leta za 2 000 eur.
Audi e-tron Scooter Concept - 2019
Audi e-tron Scooter Concept - 2019
+14Audi e-tron Scooter Concept - 2019

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Audi #Audi e-tron #kolobežka #elektrická kolobežka #Audi e-tron Scooter #skateboard
Články podľa značiek