Bugatti Chiron Super Sport 300+: Rekordér ide do výroby. Rivali majú smolu

10.09.2019 16:00

Len pred pár dňami šokovalo Bugatti svet rýchlostným rekordom upraveného Chironu. Ten dosiahol maximálku 490,84 km/h. Rivali sa bránili, že nejde o sériový model. Lenže teraz im v Molsheime vzali tromfy z rúk.

Najvýkonnejšia verzia Chironu odkazuje na...
Najvýkonnejšia verzia Chironu odkazuje na predošlý Veyron Super Sport čierno-oranžovou kombináciou laku karosérie. Autor: Bugatti

Koncom augusta sa Bugatti postaralo o nový svetový rýchlostný rekord auta schváleného pre cestné komunikácie. Jeho Chiron dosiahol na okruhu Ehra-Lessien šialenú rýchlosť 490,484 km/h, takže Chiron prepísal razom celú históriu. Ešte veľkolepejšie znel úspech Bugatti v britských mierach, keďže Chiron ako prvý prekonal magickú hranicu 300 míľ za hodinu. Konkurencia však diabolskú jazdu Chironu spochybnila. Išlo totiž o výrazne upravenú verziu, ktorú zákazníkom automobilka neponúkala. Teraz je už však všetko inak. Bugatti predstavuje nový Chiron Super Sport 300+, ktorý má k rekordnému prototypu veľmi blízko.

Najväčší rozdiel v porovnaní s bežnými Chironmi...
Najväčší rozdiel v porovnaní s bežnými Chironmi je v predĺženej zadnej časti. Túto úpravu si vyžiadala aerodynamika. Autor: Bugatti

Molsheimská novinka má presne podľa jeho vzoru predĺženú zadnú časť, upravené koncovky výfukov, ktoré preberá z výročného Chironu Centodieci, a najmä jeho šialený 16-valec s výkonom 1 600 koní. O 100 viac ako má „bežný“ Chiron. A je tu aj odkaz na pôvodný Veyron Super Sport v podobe čierno-oranžovej kombinácie laku. Argumenty rivalov tak strácajú na váhe. Otázkou však je, akú rýchlosť najvýkonnejší Chiron určený zákazníkom vlastne dosiahne. Podľa prívlastku 300+ by to malo byť naozaj takmer 490 km/h. Lenže pravdou je aj to, že Molsheime sa rozhodli použiť obmedzovač a o limite vraj zatiaľ nie je rozhodnuté. Šušká sa o 440 km/h.

Vzadu uložený 16-valec s objemom osem litrov...
Vzadu uložený 16-valec s objemom osem litrov dáva s pomocou štyroch turbodúchadiel výkon 1 600 koní, o 100 viac ako v sériových Chironoch. Autor: Bugatti

Rozhodnuté sú však iné veci. Napríklad, že z Chironu Super Sport 300+ vznikne len 30 exemplárov a že za každý z nich si bude Bugatti účtovať minimálne 3,5 milióna eur. Prvé kusy by mali byť klientom odovzdané v prvej polovici budúceho roka.

Bugatti
		Chiron Super Sport 300+ -
		2020
Bugatti
		Chiron Super Sport 300+ -
		2020
+15Bugatti Chiron Super
		Sport 300+ -
		2020

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bugatti Chiron Super Sport 300+ #Bugatti Chiron #Bugatti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek