Superb iV: Škoda spustila výrobu prvého plug-in hybridu. Stálo to 12 miliónov

27.09.2019 18:00

V závode v českých Kvasinách už montujú prvý plug-in hybridný model Škody. Superb iV schádza z rovnakých liniek ako jeho benzínoví a naftoví súrodenci. Vyžiadalo si to však množstvo úprav.

Plug-in hybridný Superb má odlišnú platformu...
Plug-in hybridný Superb má odlišnú platformu ako jeho benzínoví a naftoví súrodenci. Aby mohli schádzať zo spoločnej linky, musela byť čiastočne prebudovaná karosáreň aj montážna hala. Autor: Škoda-Auto

Osemnásteho septembra zišiel z montážnych liniek závodu v Kvasinách prvý plug-in hybridný Superb iV. Zosúladenie produkcie bežného Superbu s plug-in hybridnou verziou si vyžiadalo investície vo výške 12 miliónov eur. Prispôsobená bola výroba karosérie aj montážna hala. Keďže ekologický Superb má odlišnú platformu, museli byť v oblasti výroby karosérie niektoré zariadenia upravené alebo novoinštalované.

Niekdajšiu halu centra kvality Škoda celkom prestavala. Na výrobu a spojazdnenie vozidiel museli byť totiž pracoviská usporiadané nanovo. Na výrobnej linke bol inštalovaný ďalší zásobník na rámy podvozka, ako aj manipulátor pre vysokonapäťové batérie pohonu a 12-voltové batérie. Okrem toho si spustenie výroby plug-in hybridu vyžiadalo školenia zamestnancov. V Kvasinách tak vyrástlo nové tréningové centrum.

Pripomeňme, že Superb iV, predstavený v máji na majstrovstvách sveta v hokeji v Bratislave, poháňa benzínový 4-valec zážihový agregát 1,4 TSI (115 kW) s elektromotorom (85 kW) a 7-stupňovou prevodovkou DSG. Celkový výkon sústavy je 160 kW. Batérie s kapacitou 13 kWh umožňujú elektrický dojazd 56 km a spotrebu zrážajú na 1,72 l na 100 km. Celkový dojazd je až 930 km. Daňou za ekológiu je kufor zmenšený približne o 140 litrov. A to pri liftbacku aj kombi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výroba áut #Škoda-Auto #Škoda Superb iV #Škoda Superb #Škoda #Kvasiny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek