Drámy v tuneli, až sa rozum zastaví. Kočík, pes, aj autá v protismere

, 28.09.2019 10:00

Dlhoočakávaný tunelový komplex Blanka v Prahe oslavoval štyri roky od otvorenia. Prvé autá prešli cez tunel 19. septembra 2015 a dodnes ho použilo 135 miliónov vozidiel. To, čo sa za roky v tuneli udialo si môžete pozrieť v nasledujúcich dvoch videách.

VIDEO: Otočil sa v tuneli a rútil sa v protismere

„Stretávame sa s najrôznejšími situáciami. Najčastejšie je to porucha na vozidle a jeho zastavenie. Medzi najnebezpečnejšie patria po dopravných nehodách samovoľné požiare vozidiel a pohyb chodcov v tuneloch. Kuriózne, ale z pohľadu rizika nemenej nebezpečné, sú zvieratá, ktoré do tunela zabehnú,“ opisuje každodenné mimoriadne udalosti Barbora Líšková z Technickej správy komunikácií v Prahe. Priemerne dochádza za deň k jednej mimoriadnej udalosti.

Za štyri roky vodiči spôsobili 372 nehôd, odtiahnutých bolo okolo tisíc nepojazdných vozidiel a do tunela neoprávnene vstúpilo tristo ľudí. Každý mesiac je pokutovaných 1 500 vodičov za rýchlu jazdu. Často nejaké vozidlo zastaví z dôvodu, že mu došlo palivo.

VIDEO: Polícia chytá v tuneli opilcov aj vodičov, ktorí cúvajú.

Aká významná je stavba tunelov pre Prahu, sa mohli vodiči presvedčiť v roku 2018, keď došlo k výpadku systému a museli byť na krátky čas uzavreté. Denne cez ne prejde vyše 92-tisíc vozidiel, ktoré inak museli prejsť cez centrum mesta.

V Bratislave možno obdobu vidieť v tuneli Sitina, ktorý tiež odľahčil dopravu v našom hlavnom meste, ale o dramatické situácie v Sitine tiež nie je núdza.

História tunelového komplexu Blanka v Prahe

1999 – začatie prác na spracovaní dokumentácie pre územné rozhodnutie

2000 – návrh dokumentácie k územnému rozhodnutiu

2002 – vydanie územného rozhodnutia

2004 – geologická sondáž

27. 11. 2006 – vydané stavebné povolenie (celkovo 78 stavebných povolení)

2007 – začaté stavebné práce

18. 7. 2011 – posledné prerazenie

19. 9. 2015 – otvorenie

Tunelový komplex Blanka v číslach

Dĺžka: 5 500 metrov

Počet tubusov: 2

Dĺžka tunelov: 12 km

Stavebné objekty: 611

Cena: 43 miliárd českých korún

Zdroj: TSK Praha

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tunel Blanka #Praha #nehoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek