Odporcovia SUV rozdávajú falošné pokuty. Predaje však lámu rekordy

11.10.2019 06:00

Boj proti SUV naberá v Nemecku na obrátkach. Po demonštráciách aktivistov brojacim proti veľkým a „smädným“ autám vo Frankfurte prichádzajú s novou taktikou.

Falošné oznámenia o pokute obsahujú informácie...
Falošné oznámenia o pokute obsahujú informácie o škodlivosti SUV pre životné prostredie a apely na ich majiteľov. Autor: Express

Vlna odporu proti SUV narástla najmä po tragickej nehode v Berlíne, kde v septembri usmrtil 42-ročný vodič troch chodcov, z toho jedno trojročné dieťa. Na vine však nebolo SUV ani arogantný vodič. Vyšetrovanie zistilo, že počas jazdy dostal šofér epileptický záchvat. Samozrejme, SUV nie sú príliš vhodné do mesta, ale nemožno tvrdiť, že sú nebezpečnejšie než ostatné autá. Príležitosti sa však chytili politici aj ekologickí aktivisti, ktorým zas prekáža vyššia konzumácia paliva týchto áut. A proti tomu naozaj nemožno namietať.

Mobilizovali sa najmä počas autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom. Asi 15 000 účastníkov zablokovalo diaľnicu a dokonca niekoľko z nich preniklo na stánok koncernu Volkswagen počas návštevy Angely Merkelovej. Do akcie museli byť nasadené policajné zložky. Protesty organizovala skupina Sand im Getriebe, čo v preklade znamená Piesok v prevodovke. A protesty proti SUV, ktoré považujú ekologicky zmýšľajúci Nemci za jedného z vinníkov znečisťovania klímy, pokračujú aj dnes. Odporcovia však zmenili taktiku.

Ako píše nememcký Express, v niektorých nemeckých mestách si začali majitelia týchto áut nachádzať za stieračmi oznámenia o pokute. Napríklad v Kolíne nad Rýnom, kde sa na tlačive, ktoré sa podobá oficiálnemu dokladu polície, nachádzal odkaz: „Vaše auto je pre mestskú dopravu nevhodne veľké.“ Pod týmto upozornením našli ešte informáciu o tom, že ich auto produkuje priveľa emisií skleníkového oxidu uhličitého, že zaberá veľa miesta na parkovisku a predstavuje potenciálne riziko pre bezpečnosť dopravy. Odkaz sa končí konštatovaním: „Vaše správanie je nevhodné a sebecké!“

Hovorca Kolína nad Rýnom povedal, že mesto neplánuje žiadne právne kroky proti aktivistom, pretože ich konanie nemá znaky priestupku či trestného činu. Nálada proti SUV sa však stupňuje aj v iných častiach Nemecka. Jadro „bojovníkov“ v Hamburgu napríklad lepí na SUV odkazy s otázkami, či ich majitelia niekedy premýšľali nad osobnou zodpovednosťou za stav ovzdušia alebo, alebo či u nich zvíťazilo ego. A dočkali sa aj odpovede. I keď nepriamej. V septembri sa totiž v Nemecku predal rekordný počet nových SUV. Po prvýkrát v histórii sa táto trieda stala vôbec najžiadanejším segmentom trhu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SUV #Nemecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek