Renault prišiel o šéfa. Z hodiny na hodinu

14.10.2019 19:00

Po Nissane došlo na zmenu aj vo vrcholovom vedení Renaultu. A to s neočakávanou razanciou. Thierry Bolloré skončil s okamžitou platnosťou a na jeho pozíciu nastupuje žena. Okolnosti sú nejasné.

Thierry Bolloré, ktorý viedol francúzsky...
Thierry Bolloré, ktorý viedol francúzsky Renault po vlaňajšom zatknutí Carlosa Ghosna, bol minulý týždeň odvolaný z funkcie s okamžitou platnosťou. Autor: Renault

Po zatknutí pôvodného šéfa Aliancie Renault-Nissan Carlosa Ghosna prechádza francúzsko-japonská aliancia, kam patrí aj automobilka Mitsubishi, rozsiahlymi personálnymi rošádami. A to aj pomerne neočakávanými. To, že dostane nového šéfa Nissan, sa očakávalo. Hiroto Saikawa, ktorý viedol spoločnosť od Ghosnovho zatknutia, totiž kvôli nezrovnalostiam príjmoch v septembri rezignoval. Správna rada nakoniec zo šiestich kandidátov vybrala Makoto Učida, doterajšieho šéfa pre čínsku divíziu automobilky.

Nastupuje v neľahkej situácii, keď japonskej značke padajú odbytové čísla. Cieľom je vstup do novej éry, ktorá už nebude spájaná s kauzou a menom Carlosa Ghosna. A dôležité bude aj urovnanie vzťahov s Renaultom. Nissan sa totiž už dlhšiu dobu sťažoval na nerovnosť v rozhodovaní v aliancii. Francúzskym partnerom Učida však už nebude Thierry Bolloré. Minulý týždeň ho totiž náhle počas mimoriadneho zasadania odvolala s okamžitou platnosťou rada riaditeľov. Dôvody zatiaľ francúzska značka nekomentuje.

Vedením spoločnosti bola poverená Clotilde...
Vedením spoločnosti bola poverená Clotilde Delbosová, doterajšia viceprezidentka a finančná riaditeľka Renaultu. Zatiaľ dočasne. Autor: Renault

A nerozumie im ani samotný Bolloré. V rozhovore pre Les Echos sa doslova vyjadril, že išlo o „puč“ a „šokujúce prevzatie moci.“ To, že nebol na čosi také pripravený, potvrdzujú aj jeho ďalšie slová. „Brutalita a absolútna nepredvídateľnosť toho, čo sa deje, sú neuveriteľné,“ dodal. Bollore totiž nevidí žiadne pochybenia v oblasti prevádzky automobilky. V zákulisí sa preto špekuluje, že prsty v náhlej personálnej zmene môže mať priamo francúzska vláda, ktorá je hlavným akcionárom spoločnosti.

Dočasným vedením firmy bola poverená Clotilde Delbosová, doterajšia viceprezidentka a finančná riaditeľka Renaultu. Podľa zákulisných správ sa však jej status môže stať dlhodobým. Delbosová bude tak už druhou ženou na čele francúzskych značiek. Konkurenčnému Citroënu, ktorý je súčasťou koncernu PSA, kde patrí aj Peugeot, DS a Opel, vládne totiž od roku 2014 Linda Jackson. Vlani bola britským magazínom Autocar vyhlásená ako najvplyvnejšia žena v automobilovom priemysle.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Thierry Bolloré #Renault #Nissan #Makoto Učida #Clotilde Delbosová #Carlos Ghosn
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek