AirCar: Nové slovenské lietajúce auto zaujalo čínske firmy. Toto nie je AeroMobil!

O lietajúce auto slovenského konštruktéra Štefana Kleina, ktorého vývoj prebieha priamo v Nitre, prejavili záujem čínski investori. Vozidlo by sa mohlo sériovo vyrábať do troch rokov.

05.11.2019 09:05
AirCar, lietajúce auto Foto:
Lietajúce auto AirCar - vizualizácia
debata (3)

Prototyp lietajúceho auta je však spolu s prezentáciou firmy Neodual, vyrábajúcej potravinové doplnky, jediným slovenským zástupcom na tohtoročnej importnej výstave China International Import Expo (CIIE), ktorú v utorok otvorili za účasti čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v čínskom Šanghaji. Slovenskú delegáciu viedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Presadiť sa na čínskom trhu je podľa Kleina beh na dlhú trať, no predpokladá, že tento trh bude veľmi perspektívny. „Je to tak ako automobilový priemysel pred desiatimi rokmi. Najprv sa automobilky pozerali na čínsky trh s dešpektom, no dnes by boli bez tohto trhu v strate. To isté bude aj v leteckom priemysle,“ predpokladá Klein. Slovenská firma doviezla prototyp, ktorý už má za sebou prvé letové skúšky, na žiadosť čínskej strany a počas tohto týždňa má Klein naplánované stretnutia s čínskymi investormi.

Na tohtoročnom, v poradí iba druhom ročníku importnej výstavy CIIE sa prezentuje viac ako 1000 vystavovateľov z viac ako 60 krajín. „Slovensko vlastný pavilón na Expe nemá, ale má tu podnikateľskú misiu firiem, ktoré majú inovačný potenciál,“ povedal Raši. Podnikatelia majú podľa vicepremiéra v Šanghaji a neskôr v Pekingu šancu nadviazať kontakty na spoluprácu s čínskymi firmami. Podľa Rašiho by v budúcom roku mohli Slovensko zastupovať vo vlastnom národnom stánku asi dve desiatky firiem.

Čína je druhá najväčšia ekonomika na svete a zároveň druhý najväčší dovozca. Otvára svoj trh pre firmy z iných krajín, pričom je pravdepodobné, že v najbližších rokoch niekoľkonásobne narastie dovoz tovarov a služieb do Číny, čo predstavuje veľké príležitosti aj pre slovenské firmy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #lietajúce auto #Štafan Klein #AirCar
Články podľa značiek