COTY 2020: Poznáme 7 finalistov. Golf nikde a len jeden crossover!

25.11.2019 21:00

Európskym autom roka nebude VW Golf, žiadna Škoda ani ambiciózna Mazda 3 s revolučným motorom Skyactiv-X. Porota im vystavila „stopku“. A tiež väčšine populárnych SUV. Kto postúpil?

V aktuálnom ročníku ankety Car of The Year...
V aktuálnom ročníku ankety Car of The Year vyberala porota z 34 prihlásených modelov. Vo finálovej sedmičke sú aj dva elektromobily. Autor: COTY, Škoda-Auto

V novembri sme sa dozvedeli 34 nominovaných modelov áut, ktoré sa oficiálne uchádzali o najprestížnejší európsky automobilový titul Car of the Year na rok 2020. Niektoré z nich naň však musia zabudnúť už dnes. Šesťdesiatčlenná novinárska jury totiž oznámila sedmičku finalistov, ktorí sa prebojovali do ďalšieho kola. Pre niektoré automobilky to musí byť trpké sklamanie. Asi najviac pre Volkswagen, ktorý nasadil Golf ôsmej generácie aj napriek tomu, že v čase kandidatúry mal ešte pred premiérou. A hoci podmienky súťaže splnil s odretými ušami, i tak mu vystavila porota „stopku“. Golf je síce zvyknutý len na úspech, veď vo svojej histórii má na konte už dve zlaté medaily (1992, 2013), no v podstate je toto rozhodnutie logické. Golf nie je celkom nový, ide o rozsiahlu modernizáciu.

Viac šancí na úspech by mal asi elektromobil VW ID. 3., lenže ten zamieri k zákazníkom až v druhej polovici roka. S nádejami sa musela rozlúčiť aj Škoda. Sitom neprešla Scala ani Kamiq. Nezaujala dokonca ani nová Mazda 3 s revolučným benzínovým motorom Skyactive-X, ktorý využíva v určitých režimoch úsporný princíp vznietenia, a ani z od nej odvodený crossover CX-30. A keď sme už pri tejto extrémne populárnej triede, je naozaj šokujúce, že vo finálovej sedmičke nájdeme len jedného jej zástupcu. Pritom ich bolo neúrekom. Spomeňme BMW X6 a X7, DS 3 Crossback, novučičký Mercedes-Benz GLB, hybridnú Toyota RAV4, VW T-Cross či Subaru Forester. Neujali sa dokonca ani ambiciózne elektrické SUV ako Audi e-tron alebo Mercedes-Benz EQC, pritom vlani si vavríny odniesol elektrický crossover Jaguar I-Pace.

Asi najväčšie sklamanie prežíva Volkswagen....
Asi najväčšie sklamanie prežíva Volkswagen. Golf ôsmej generácie nevyhodnotila porota ako dosť dobrý na to, aby postúpil. Autor: Volkswagen

Finálová sedmička je teda prekvapivo pragmatická a relatívne dostupná. To ale neznamená, že nie je pestrá. Jediným klasickým prémiovým modelom je v nej BMW radu 1, ktoré presedlalo na predný náhon. Jeho postup očakával asi málokto, no v Mníchove môžu oslavovať. Klasické kompakty zastupuje výlučne Toyota Corolla. Ani sa niet čomu čudovať, ako jediná ponúka dva hybridné pohony. V triede mestských áut sa zasa o víťazstvo pokúsi Renault Clio a Peugeot 208. Najmä druhý z nich má pomerne veľké šance, keďže ponúka súčasne benzínový, naftový aj čisto elektrický pohon. A to sa cení. Má síce súrodenca v podobe Opelu Corsa, ale tento nemecký derivát porota ďalej neposunula. Ford zasa zabodoval malým crossoverom Puma, ako jediný zástupca triedy.

A potom tu máme dva elektromobily. Jeden lepší ako druhý. Kým Porsche Taycan s 800 V elektrickou sústavou možno považovať za cenovo nedostupný technologický zázrak, ktorý si miesto vo finále nepochbne zaslúži, Tesla 3 je logickou voľbou. Jej cena je trojnásobne nižšia, takže na ochrane životného prostredia sa bude podieľať oveľa viac ako nemecké superšportové 4-dverové kupé. Kto bude víťazom, sa dozvieme v predvečer autosalóna v Ženeve, presne 2. marca 2020. Ale ešte predtým absolvuje porota dve testovacie jazdy. Prvé prebehnú v januári vo Fínsku a následne vo februári vo francúzskom Mortefontaine. Pri hodnotení dostane každý z porotcov 20 bodov, ktoré musí rozdeliť medzi jednotlivé modely. Jednému však môže prideliť najviac desať bodov.

Finalisti ankety Európske auto roka

BMW radu 1

BMW 1 M135i xDrive - 2019
BMW 1 M135i xDrive - 2019 Autor: BMW

Ford Puma

Ford Puma - 2019
Ford Puma - 2019 Autor: Ford

Peugeot 208

Peugeot 208 - 2019
Peugeot 208 - 2019 Autor: Peugeot

Porsche Taycan

Porsche Taycan - 2019
Porsche Taycan - 2019 Autor: Porsche

Renault Clio

Renault Clio - 2019
Renault Clio - 2019 Autor: Renault

Tesla Model 3

Tesla 3 - 2017
Tesla 3 - 2017 Autor: Tesla

Toyota Corolla

Toyota Corolla Hatchback - 2019
Toyota Corolla Hatchback - 2019 Autor: Toyota

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#COTY 2020 #COTY
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek