Nóri sa zamilovali do elektromobilov. Ich podiel na predaji áut dosiahol 42 %!

03.01.2020 14:24

Predaj elektromobilov v Nórsku vzrástol minulý rok o viac než 30 %, zásluhou čoho zaznamenala škandinávska krajina rekord - podiel elektrických áut sa na celkovom počte predaných vozidiel v minulom roku podieľal vyše 42 %. Ukázali to v piatok zverejnené údaje Nórskej federácie pre cestnú dopravu.

V roku 2020 sa očakáva zvýšenie podielu až na...
V roku 2020 sa očakáva zvýšenie podielu až na 60 %. Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Federácia informovala, že predaj elektromobilov vzrástol v Nórsku v roku 2019 o 30,9 %, pričom výrazne k tomu prispel dopyt po automobiloch od Tesly. Práve jej Model 3, ktorý sa v krajine predáva od sumy 384.900 nórskych korún (približne 39.113 eur), bol vlani najpredávanejším elektrickým autom v Nórsku.

Vysoký rast predaja elektromobilov viedol k tomu, že tieto vozidlá sa na celkovom predaji áut v roku 2019 podieľali 42,4 %, čo predstavuje svetový rekord. Tento rok sa očakáva ďalšie zvýšenie podielu, a to až na 60 %.

V roku 2018 predstavovali elektromobily z celkového počtu predaných áut v Nórsku 31,2 %. Na porovnanie, v roku 2013 dosahoval ich podiel na celkovom predaji iba 5,5 %.

Cieľom Nórska je mať v roku 2025 na cestách iba elektrické vozidlá. Vláda preto vlastníkom elektromobilov ponúka výhodné daňové podmienky a poskytuje im aj iné výhody, ako bezplatné parkovanie a dobíjanie či bezplatné využívanie spoplatnených ci­est.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#predaj áut #Nórsko #elektromobily
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek