Aston Martin ukáže unikátne spätné zrkadlo. Integruje funkciu všetkých troch

08.01.2020 16:00

Virtuálne spätné zrkadlá sa šíria automobilovým svetom vysokou rýchlosťou. Tie vonkajšie aj vnútorné. Britský Aston Martin však našiel riešenie, ako integrovať funkciu všetkých troch bez toho, aby ste museli neustále meniť polohu očí.

Briti prichádzajú s nápadom integrovať obraz...
Briti prichádzajú s nápadom integrovať obraz troch spätných zrkadiel do jediného displeja. Technologicky to nie je problém, ale problémová môže byť zmena návykov vodičov aj odhad vzdialenosti. Autor: Aston Martin

Virtuálne spätné zrkadlá, kde kamera a obrazovky nahrádzajú tradičný hardvér, už nie sú utópiou. S tými vnútornými sme sa mohli stretnúť pred pár rokmi v prémiových Cadillacoch či Lexusoch a dnes už aj v oveľa bežnejších Toyotách alebo Subaru. Vonkajšie virtuálne zrkadlá zasa prerazili vďaka Audi e-tron či Honde e, ktorá s bežnými zrkadlami dokonca už ani neráta. Výhodou nahradenia zrkadliacej sa plochy obrazovkou je lepší výhľad, pretože obraz nie je obmedzený konštrukčnými časťami vozidiel. Jednoducho, zornú plochu neobmedzuje veľkosť zadného okna, hrúbka stĺpikov a podobne. Aston Martin si ale myslí, že možnosti virtuálnych spätných zrkadiel sú ešte väčšie.

Kvôli bezpečnosti počíta automobilka aj so...
Kvôli bezpečnosti počíta automobilka aj so zachovaním klasických zrkadiel. Vodič sa teda bude môcť rozhodnúť, či bude kontrolovať priestor za vozidlom tradične alebo cez displej. Autor: Aston Martin

Na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas predstaví unikátny systém, ktorý by mal zbaviť vodiča nutnosti neustále meniť uhol pohľadu podľa toho, či chce kontrolovať okolie vozidla cez vnútorné alebo vonkajšie spätné zrkadlá. Obrazy všetkých troch kamier sa totiž prenášajú na jediný displej umiestnený v oblasti vnútorného spätného zrkadla. Jeho plocha je rozdelená na tri časti. Tá centrálna patrí obrazu zadnej kamery a dve bočné kamerám zastupujúcim vonkajšie zrkadlá. Je to nepochybne zaujímavé riešenie, ale vyžiadalo by si zmenu návykov vodiča, ktorá nemusí byť jednoduchá.

Zadná kamera je integrovaná do karbónovej lišty.
Zadná kamera je integrovaná do karbónovej lišty. Autor: Aston Martin

Možno aj preto zatiaľ Aston Martin nehovorí o termíne nasadenia do sériovej produkcie. Prezentácia v Las Vegas bude skôr testom reakcií publika. A nemusia byť nutne pozitívne. Už dnes majú totiž elektronické zrkadlá aj svojich odporcov. Dokážu síce zobrazovať väčší priestor, ale chýba im hĺbka obrazu, ktorá je nevyhnutná pre odhad vzdialenosti. Aj preto nie je v niektorých krajinách legislatíva tejto technológii zatiaľ naklonená. Špeciálne v USA, kde sú síce virtuálne zrkadlá povolené, ale len ako doplnok ku klasickým zrkadlá. V Lexusoch, Cadillacoch či Toyotách môžete displej vypnúť a obrazovka sa okamžite zmení na klasickú zrkadlovú plochu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #digitálne zrkadlá #Aston Martin
Články podľa značiek