Škode padajú po rokoch predaje. Môže za to Čína a možno aj nová Scala

, 15.01.2020 19:00

Škoda bola roky zvyknutá na stabilne rastúci odbyt. V roku 2018 predala na celom svete rekordných 1,25 milióna áut. Vlani sa však rast zastavil. V divokých časoch tonie je nič mimoriadne. V každom prípade mnohé dohnala mimoriadne úspešnými SUV. Naopak, Scala je zatiaľ sklamaním.

Octavia aj Fabia, najpredávanejšie modely...
Octavia aj Fabia, najpredávanejšie modely Škody, zamierili vlani nadol. Tento výpadok však Škoda uhrala triedou SUV. Darí sa Kodiaqu, Karoqu aj novému Kamiqu. Autor: Škoda-Auto

Škoda oznámila, že v roku 2019 dodala zákazníkom na celom svete 1,24 milióna áut, približne o 100 000 menej v medziročnom porovnaní. Po dlhých rokoch tak zaznamenala pokles. Išlo však len o 0,9 percenta. Hlavným dôvodom nebola Európa, ale čínsky trh, ktorý sa stretá s klesajúcimi registráciami. Podobne ako India. V Číne predala vlani Škoda 282 000 áut, čo je až o 17,3 percenta menej. Naopak, na ostatných trhoch predaje vzrástli o 5,3 percenta na konečných 960 700 kusov. Najviac na najväčšom automobilovom trhu Európy. Nemeckým zákazníkom dodala Škoda 191 200 áut, o 8,3 % viac.

Na domácom trhu si udržala stabilné postavenie s odbytom 94 200 vozidiel s nárastom o šesť desatín percenta. V celej západnej Európe sa registrácie zvýšili o 1,3 % na výsledných 215 800. Východná Európa bez Ruska „nasala“ 50 200 áut s nárastom o 8,9 %. Škode sa však darilo aj v samotnom Rusku, kde predala 88 600 áut, opäť o 8,8 % viac. Indický trh síce poklesol o 12,3 %, ale vzhľadom na malý počet predaných áut, presne 19 100, to na globálne čísla nemalo žiaden významný vplyv. Najúspešnejším modelom Škody zostala aj naďalej Octavia (367 700 ks) pred Fabiou (172 800 ks). Ale pozor.

Oba modely zaznamenali pokles. Octavia o 6,3 a Fabia až o 9,5 %. Škoda však mnoho dohnala na nových SUV. Tie doslova lámu rekordy. Kodiaq si medziročne polepšil o 15,1 % (171 800 ks), Karoq o 32 % (152 700 ks) a nový Kamiq o 131,8 % (64 600 ks) vrátane čínskej verzie. Sklamaním sú výsledky nového hatchbacku Scala, ktorým chcela Škoda účinnejšie konkurovať VW Golf. Hoci Scala nebola na trhu celý rok, 39 100 predaných kusov neprekonalo výsledky pôvodného Rapidu, ktorý v portfóliu Škody nepriamo nahradila.

„Zložité geopolitické a ekonomické podmienky a z nich vyplývajúca neistota na svetových trhoch nás v roku 2019 postavili pred množstvo výziev. Ale aj v týchto rozvírených vodách udržuje Škoda naďalej stabilný kurz. Rád by som sa poďakoval našim zákazníkom za dôveru a našim zamestnancom za ohromné nasadenie,“ komentoval vlaňajšie výsledky predseda predstavenstva Bernhard Maier. Budúci rok bude síce pre Škodu tiež zložitý, no na štarte má novú generáciu Octavie a plán výraznejšieho prieniku v Indii, kde uvedie dva špecifické modely.

Ak by sa navyše Scale podarilo vylepšiť svoje postavenie, mohla by Škoda opäť rásť. A rezerv je tu viac. Nie je totiž tajomstvom, že na trhoch kde sa Škode darí by vedela predať ešte viac áut, najmä SUV. Chýbajú jej však výrobné kapacity v Európe. Riešenie je ale po zastavení projektu výstavby nového závodu v Turecku v nedohľadne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Škoda-Auto #Škoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek