Lancia Ypsilon: Taliansky zombie nechce zomrieť. Bude z neho hybrid

11.03.2020 16:00

Lancia sa vysmieva predajom ostatných talianskych značiek. Jediný model, ktorý sa predáva už len na domácom talianskom trhu, dosahuje lepšie predaje ako globálne dostupná značka Alfa Romeo s plným modelovým radom. Takýto výkon si zaslúži odmenu. Lancia Ypsilon dostáva novú hybridnú verziu.

Lancia predáva už len jediný model Ypsilon....
Lancia predáva už len jediný model Ypsilon. Pôsobí navyše len v Taliansku. Autor: Lancia

Ide o odvážny krok, keďže automobilku poslal materský koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles) na dôchodok v roku 2014. Jeseň jej života sa mala odohrať v domácom Taliansku, kde mal prebehnúť dopredaj starnúceho modelu Ypsilon. Taliani si ho však evidentne obľúbili. V januári tohto roku sa z neho predalo 6 254 kusov. Spomínaná Alfa Romeo na celom svete za ten istý čas predala len 3 375 áut.

Po novom Lancia Ypsilon spojí litrový trojvalec FireFly s malým 12-voltovým štartér/generá­torom. Benzínový motor ponúkne výkon 70 konských síl. Štartér/generátor bude čerpať energiu z malej batérie. Podľa popisu je zrejmé, že pôjde o mild-hybrid. Automobil teda nebude schopný samostatnej jazdy na elektrický pohon. Elektrická energia bude pomáhať spaľovaciemu motoru napríklad pri akcelerácii.

Mild-hybrid si taliani môžu do konca marca...
Mild-hybrid si taliani môžu do konca marca kúpiť za 10 350 eur. Autor: Lancia

V porovnaní s 1,2-litrovým agregátom má byť spotreba nového zoskupenia nižšia o 24 percent. Konkrétne v meste si hybridný Ypsilon vypýtal od 4,7 do 4,9 litra benzínu. Mimo mesta jeho apetít klesne na 3,5 až 3,6 litra. Kombinovane tak spotreba má dosahovať 4 až 4,1 litra benzínu na 100 km.

Maximálna rýchlosť Lancie Ypsilon Hybrid je 163 km/h. Zrýchlenie na 100 km/h trvá 14,2 sekundy. Hybrid tak dosiahne métu 100 km/h o 0,6 sekundy skôr ako existujúca benzínová verzia. Základná cena hybridného Ypsilonu je 14 450 eur. V akčnom cenníku klesá na 10 350 eur. Ide teda o mild-hybrid s cenou blízkou hranici 10-tisíc eur. Dá sa teda očakávať, že záujem o tento model v Taliansku neutíchne. Teda v prípade, že predaje nezrazí na dno koronavírus, ktorý zastavil život minimálne na severe krajiny.

Lancia Ypsilon bola uvedená na trh v roku 2011. V prvých rokoch výroby sa dala kúpiť vo viacerých európskych krajinách. Napriek tomu, že Lancia predáva svoj jediný model len v Taliansku, jeho výroba prebieha v Poľsku. Ypsilon schádza z výrobných liniek spolu s Fiatom 500 a Fiatom Panda. A práve tieto dva modely nedávno dostali hybridné ústrojenstvo. Investícia do Lancie Ypsilon teda nebola príliš veľká.

Lancia Ypsilon je na trhu od roku 2011.
Lancia Ypsilon je na trhu od roku 2011. Autor: Lancia

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#mild-hybrid #lancia Ypsilon #Lancia #hybrid
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek