WCOTY 2020: Svetovým autom roka je Kia Telluride. A tam Kórejci nekončia!

09.04.2020 16:30

Kia zabodovala v aktuálnom ročníku svetovej ankety o najlepšie auto roka hneď dvakrát. Bohužiaľ, víťazné SUV Telluride si v Európe nekúpime. Dve zlaté medaily má však na konte aj elektrické Porsche Taycan.

Najväčšie kórejské SUV je zároveň najlepším...
Najväčšie kórejské SUV je zároveň najlepším autom roka. Kia Telluride sa však bude vyrábať a predávať výlučne v USA. Zodpovedajú tomu rozmery aj jej veľký 6-valec. Autor: Kia

Pandémia koronavírusu zasiahla aj aktuálny ročník ankety World Car of the Year. Zoznam finalistov bol síce vyhlásený, tak ako býva zvykom v Ženeve, no vzhľadom na zrušený autosalón bez prítomnosti novinárov. Ani samotné finále, ktoré sa už niekoľko rokov odohráva na autosalóne v New Yorku prebehnúť nemohlo. Tamojšiu motoršou totiž presunuli na prelom augusta a septembra. Výsledky sa tak dozvedáme len virtuálnou cestou. A najväčšiu radosť z nich bude mať nepochybne Kia. Z 29 prihlásených áut, z ktorých jury, zložená z 86 novinárov z 24 krajín sveta, vybrala najprv desať a následne troch finalistov, určila za Svetové auto roka 2020 Kiu Telluride.

Veľké kórejské SUV vyrábané v USA tak porazilo Mazdu 3 aj Mazdu CX-30. Japonci mali trochu smolu. Mať totiž dvoch zástupcov vo finále hlavnej súťaže, bola skôr nevýhoda. Trojka si s CX-30 jednoducho „kradli“ hlasy. To ale neuberá na kvalite Telluride. Kia totiž dokázala, že na náhody neverí. Zlato vo WCOTY 2020 „zaklincovala“ druhou zlatou medailou v triede Svetové mestské auto roka. Odniesol si ju elektrický Soul. Tento mestský crossover s akumulátorom s kapacitou až 64 kWh nedal šancu Mini Electric ani kompaktnému crossoveru VW T-Cross. Kia však nebola jedinou automobilkou, ktorá bodovala hneď dvakrát.

Dvojité zlato má na konte aj Porsche. Elektrický Taycan prevalcoval konkurentov v kategórii Luxusné svetové auto roka aj Športové svetové auto roka. Jeho karoséria v štýle 4-dverového kupé padla obom triedam ako uliata. Taycan zaujal šialenou dynamikou, za ktorou stojí 800 V elektrická sústava s výkonom 560 kW. Medzi luxusnými autami pokoril elektrický Mercedes-Benz EQC aj súpera z vlastných radov – nové Porsche 911. O víťazstve Porsche v triede vysokovýkonných športových áut bolo pochýb ešte menej, keďže túto kategóriu si automobilka zo Zuffenhausenu doslova sprivatizovala. Taycan nedal dýchať Porsche 911 ani dvojičkám 718 Boxsater/Ca­yman.

Posledným úspešným modelom je Mazda 3. Získala najvyššie ocenenie za dizajn roka. Aspoň niečo, ak jej útok na zlato v hlavnej kategórii s dvoma modelmi nevyšiel. Tvary tohto hatchbacku a sedanu sa porote páčili viac ako dizajn Peugeotu 208, mimochodom aktuálneho európskeho auta roka, aj ako Porsche Taycanu. V tejto súťaži radili jury siedmi experti na dizajn z Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie , USA a Japonska. Trieda Zelené svetové auto roka bola v tomto ročníku zrušená. Jednoducho, alternatíve technológie sa stávajú prirodzenou súčasťou moderných áut. Vidíme to na príklad Porsche Taycan či Kii Soul EV. Tri medaily z piatich teda patrili čistým elektromobilom.

Svetové auto roka 2020 – Kia Telluride

Kia Telluride - 2019
Kia Telluride - 2019 Autor: Kia

Luxusné svetové auto roka 2020 – Porsche Taycan

Porsche Taycan - 2019
Porsche Taycan - 2019 Autor: Porsche

Mestské svetové auto roka 2020 – Kia Soul EV

Kia Soul EV - 2019
Kia Soul EV - 2019 Autor: Kia

Športové svetové auto roka 2020 – Porsche Taycan

Porsche Taycan - 2019
Porsche Taycan - 2019 Autor: Porsche

Cena za dizajn – Mazda 3

Mazda 3 - 2019
Mazda 3 - 2019 Autor: Mazda

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#WCOTY 2020 #WCOTY #Porsche Taycan #Porsche #Mazda 3 #Mazda #Kia Telluride #Kia Soul EV #Kia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek