Dočkáme sa ďalšieho šrotovného?

16.04.2020 06:00

Predaje automobilov sa do minuloročných čísiel tak ľahko nevrátia ani po otvorení predajní. Dokazuje to situácia v Číne, v ktorej výrobcovia autá už opäť predávajú. Finančná kríza obmedzí kúpyschopnosť obyvateľov, pričom nákupy nových áut pôjdu do úzadia.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ podporu...
Ministerstvo hospodárstva zatiaľ podporu predaja nových áut nepripravuje. Autor: SHUTTERSTOCK

Riešením sú dotácie na nákup nových automobilov. Na Slovensku sa zatiaľ dotácie na nákup áut nepripravujú. „Rezort hospodárstva o takejto forme podpory v súčasnosti neuvažuje,“ uviedol tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Nemecké automobilky Volkswagen (VW) a BMW sú za zavedenie štátnej podpory predaja automobilov. Člen predstavenstva VW Stefan Sommer pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že štátnu podporu považuje za ešte dôležitejšiu ako v čase poslednej globálnej finančnej krízy.

Štátna podpora môže prispieť aj k urýchleniu zavedenia vozidiel s alternatívnymi druhmi pohonu. Ide napríklad o elektromobily alebo plug-in hybridy. Myslí si to aj bavorský premiér a predseda CSU Markus Söder, ktorý počas minulého týždňa vyzval na vytvorenie systému podpory v Nemecku.

Slovensko už dotácie pod názvom šrotovné zažilo v roku 2009. Štát ľuďom prispel na nákup nového auta, ak sa oni vzdali svojich starých áut, ktoré dali zošrotovať. Výsledkom bolo omladenie vozového parku. Nové autá neboli len bezpečnejšie, ale aj ekologickejšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#šrotovné #predaj áut #kríza #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek