Hviezdny šéfdizajnér koncernu Hyundai-Kia náhle končí!

05.05.2020 16:00

Po neočakávanom odchode Jozefa Kabaňa z koncernu BMW Group tu máme ďalšiu zvláštnu zmenu vo svete automobilového dizajnu. Šéfdizajnér koncernu Hyundai-Kia Luc Donckerwolke rezignoval náhle na svoju funkciu. Vraj z osobných dôvodov.

Luc Donckerwolke má za sebou hviezdu kariéru....
Luc Donckerwolke má za sebou hviezdu kariéru. Bol nielen šéfdizajnérom značiek Kia, Hyundai, Genesis ale aj Lamborghini či Seatu. Stojí tiež tvarmi Audi TT alebo prvej generácie Škody Octavia. Autor: Genesis

Luc Donckerwolke je vo svete dizajnu áut doslova superstar. Po kariére v Peugeote, Škode, Audi, Bentley, Seate či Lamborghini nastúpil v roku 2015 do služieb kórejského koncernu Hyundai- Kia, kde dostal na starosť nielen Hyundai ale aj prémiovú značku Genesis. Postaral sa o vytvorenie jej úplne nového dizajnového jazyka. Stojí napríklad za tvarmi Genesisu G80 a SUV GV80. Spolu so šéfdizajnérom Hyundaia dal život aj novým modelom Kona, Palisade, Sonata či Elentra. V roku 2018 prevzal zodpovednosť za Kiu, takže sa dostal na čelo všetkých troch značiek. Do funkcie ho navrhol sám slávny Peter Schreyer. Len za posledný rok priviedol na svet štúdie Hyundai Le Fil Rouge, 45, Vision T a najnovšiu Prophecy.

Zdalo sa, že Donckerwolke je plný síl a čaká ho ďalší strmý let nahor. Mal byť totiž nástupcom Petra Schreyera vo funkcii prezidenta dizajnového oddelenia. O to viac prekvapuje informácia o tom, že slávny belgický dizajnér rezignuje na svoju funkciu s okamžitou platnosťou. Dôvody sú vraj osobné. Nemá ísť teda o prestup ku konkurencii. Donckerwolke oficiálne uviedol, že preň bola česť prispieť k vytváraniu budúcnosti značiek Hyundai, Kia a Genesis a že ich odvážny prístup mu umožnil posúvať hranice dizajnu. Nič viac. Kým v prípade odchodu Kabaňa z BMW Group zohrali s najväčšou pravdepodobnosťou rolu napäté interné vzťahy, v prípade Donckerwolkeho je to vylúčené.

Koncern Hyundai-Kia vždy vysoko oceňoval jeho prácu, ktorá vyvrcholila najmä sformovaním dizajnového štýlu pre novovytvorenú prémiovú značku Genesis. Čo sa teda stalo, známe zatiaľ nie je. Donckerwolke vraj plánuje stráviť tvorivú prestávku v Bavorsku, kde sa bude venovať rodine a zbierke starých áut. Zodpovednosť za dizajn Hyundaia a Genesisu má prevziať po Donckerwolkovi jeho blízky spolupracovník Sang Yup Lee a za Kiu Karim Habib. Prezidentom dizajnu koncernu tak stále ostáva Peter Schreyer. Donckerwolkova stopa však bude v dizajne všetkých troch značiek prítomná celé roky. Len na jeseň sa napríklad chystajú premiéry nových modelov Kie, ktoré sa rodili pod jeho vedením.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Luc Donckerwolke #Kia #Hyundai #Genesis #dizajn
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek