Dacia Logan: Kombi nebude, pribudne však mild-hybrid

26.05.2020 18:00

Pre Daciu sú nové emisné normy veľkou výzvou. Jej úspech je totiž založený na bezkonkurenčnej cene. Tá si ale s nízkoemisnými technológiami príliš nerozumie. V Pitešti to však opäť skúsia. A začnú Loganom – symbolom novodobého úspechu Dacie.

Nová platforma umožní nasadenie mild-hybridnej...
Nová platforma umožní nasadenie mild-hybridnej technológie aj príchod modernejších asistenčných systémov. Autor: Dacia

O nových dvojičkách Logan a Sandero už čo to vieme. A s blížiacou sa premiérou informácií len a len pribúda. Veď lacný sedan a hatchback majú debutovať už v septembri, i keď nie na autosalóne v Paríži, ako sa pôvodne plánovalo. Pre koronakrízu sú jeho osud a forma neisté. Populárnym rumunským modelom s francúzskou technikou to ale iste neublíži. Otázkou je, či si dokážu ponechať v čase sprísňovania emisných noriem svoju cenovú výhodu. Aj oni budú musieť totiž presedlať na technológie, ktoré čosi stoja. Lenže v Pitešti to nevzdávajú.

Základom bude síce platforma CMF-B, známu z nového Clia, Capturu alebo Nissanu Micra, ktorá umožní využitie 48 V mild-hybridného systému, ale v lacnejšej špecifikácii „Low Spec“. Okrem mild-hybridu máme počítať aj so známymi motormi – trojvalcami 1,0 SCe, preplňovaným 1,0 TCe a 4-valcovým dieselom 1,5 Blue dCi. V rovine špekulácií je ostrá verzia s preplňovaným 4-valcom 1,33 TCe s výkonom 110 kW, ktorý už poznáme napríklad Dusteru ale aj celej plejády modelov Renaultu.

Nový Logan už s najväčšou pravdepodobnosťou...
Nový Logan už s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane verziu kombi MCV. Nahradiť ju má nový crossover. Autor: Dacia

Nadlimitné flotilové gramy CO2 sa Dacia pokúsi „zosekať“ svojom lacným elektromobilom, ktorý bude európskou verziou čínskeho elektrického crossoveru Renault City K-ZE. Vráťme sa ale k Loganu. Novou informáciou je, že s najväčšou pravdepodobnosťou už nedostane verziu kombi MCV. Tá má skončiť spolu s MPV Lodgy. Oba modely má nahradiť jediný, ktorý bude mieriť do veľmi populárneho segment crossoverov. Na rozdiel od SUV Duster tak určite nebude môcť počítať s pohonom oboch náprav, bude však veľmi praktický.

V Logane a Sandere by sme sa mali práve vďaka novej platforme dočkať aj modernejších asistenčných systémov, napríklad autonómnych bŕzd. Dizajn je zatiaľ tajomstvom, využiť má však niektoré prvky z konceptu elektrického crossoveru Spring, napríklad grafiku svetiel v tvare písmena Y. Očakáva sa štíhlejšia predná maska, užšie svetlá a dynamickejší profil. K prvým zákazníkom by sa mal nový Logan, s interným označením LJI, dostať najskôr koncom tohto roka, ale skôr až začiatkom toho budúceho. Po ďalšom „utiahnutí“ emisnej slučky v roku 2023, by sa mala ponuka rozšíriť aj o ful-hybrid.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Dacia Logan MCV #Dacia Logan #Dacia
Články podľa značiek