Renault má záchranný plán. Bude bolieť, prepustí 15 000 ľudí!

Francúzska automobilka Renault oznámila, že začala rokovania s odbormi o reštrukturalizácii niektorých francúzskych závodov a zatvorení ďalších, pričom potvrdila zrušenie takmer 15 000 pracovných miest vo svete. Z nich necelú tretinu plánuje zrušiť na domácom trhu. Zatváranie závodov a prepúšťanie je súčasťou trojročného plánu reštrukturalizácie, v rámci ktorého chce automobilka znížiť náklady zhruba o 2 miliardy eur.

29.05.2020 10:06
1

„Je to nevyhnutné,“ povedala šéfka spoločnosti Clotilde Delbosová s tým, že vzhľadom na súčasnú neistotu a zložité podmienky nemá firma inú možnosť, ak sa chce vrátiť k zisku a zabezpečiť si ďalší rozvoj.

Automobilka oznámila za minulý rok prvú celoročnú stratu za posledných 10 rokov a navyše, jej situáciu prudko zhoršila pandémia nového koronavírusu, ktorá od polovice marca na niekoľko týždňov zastavila výrobu a predaj. Renault okrem toho dopláca aj na škandál spojený so zatknutím bývalého šéfa aliancie Renaultu s Nissanom a Mitsubishi Carlosa Ghosna, ktorý ešte zvýšil spory v aliancii. Ghosna zatkli v Japonsku koncom roka 2018, v závere minulého roka sa mu však podarilo z krajiny utiecť do Libanonu.

Renault uviedol, že reštrukturalizačné opatrenia, ktoré zahrnujú okrem prepúšťania aj presunutie na iné pozície v rámci firmy, sa dotknú takmer 10 % pracovnej sily. Z plánovaného prepúšťania takmer 15 000 ľudí by vo Francúzsku malo prísť o prácu 4600 zamestnancov, informovali agentúry AFP a Reuters. V súčasnosti má automobilka takmer 180 000 zames­tnancov v 39 krajinách sve­ta.

V domovskej krajine plánuje Renault zatvoriť alebo reštrukturalizovať štyri výrobné závody. Náklady chce automobilka znížiť aj prostredníctvom redukcie počtu dodávateľov či zmrazením plánov expanzie v Rumunsku a Maroku.

Celková výrobná kapacita spoločnosti klesne v nasledujúcich štyroch rokoch zo súčasných 4 miliónov na 3,3 milióna áut, pričom firma sa plánuje zamerať na elektromobily a menšie dodávky. Renault zároveň rokuje s vládou, ktorá v ňom kontroluje 15-percentný podiel, o podmienkach záchranného úveru v hodnote 5 miliárd eur.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Renault #prepúšťanie
Články podľa značiek