Dacia Lodgy to má ‘nahnuté‘. Sedemmiestny model však nezmizne

Praktické, ale nie príliš úspešné MPV Dacia Lodgy musí ísť s kola von. Nahradiť ho má atraktívnejší 7-miestny crossover.

05.06.2020 16:00
debata (2)
Lodgy je síce veľmi praktickým a cenovo... Foto: Dacia
Dacia Lodgy Tangier - Morocco Lodgy je síce veľmi praktickým a cenovo bezkonkurenčným MPV, ale jeho ročné predaje nenapĺňajú predstavy automobilky.

Dacia je extrémne úspešnou značkou, ale jej 7-miestne SUV Lodgy, predstavené v roku 2012, nepatrí k predajným trhákom. Je čiernou ovcou z Pitešti, presnejšie z marockého závodu Renaultu. Vlani skončilo u zákazníkov len 29 000 kusov. Kým taký Daster si našiel 220 000 nových majiteľov. O konci Lodgy sa preto špekuluje už dlhší čas. Teraz to už však vyzerá naozaj vážne. Aspoň podľa informácií francúzskeho magazínu L'Argus. Jeho zdroje tvrdia, že Lodgy skončí tento rok bez priameho nástupcu.

Dacia sa však rozhodne nechce vzdať 7-miestneho modelu. Prišla by tým o rodinne orientovaných klientov. Lodgy sa má preto v novej generácii zmeniť viac, než býva zvykom. Jednoducho, nahradí ho úplne nový model, pravdepodobne aj s novým názvom. Nemá však ísť o predĺženú verziu Dusteru, ktorá sa ešte pred časom zadala hotovou vecou. L'Argus tvrdí, že nástupca Lodgy bude mať plne autonómnu pozíciu. A keďže v kurze sú SUV, požičia si z nich niekoľko prvkov, vrátane väčšej svetlej výšky. V podstate by mohla novinka prevziať filozofiu, ktorú naordinoval materský Renault pred časom modelom Espace či Scénic.

Lodgy má nahradiť čosi celkom nové. Takto si... Foto: L'Argus
Dacia Lodgy 2021 - ilustrácia Lodgy má nahradiť čosi celkom nové. Takto si jeho nástupcu predstavuje francúzsky magazín L'Argus.

S týmito francúzskymi modelmi ale nebude mať „Lodgy“ nič spoločné. Jeho nástupca má totiž stáť na predĺženej platforme CMF-B, známej z Clia a Capturu, i keď v jednoduchšej modifikácii „Low Spec“. Napokon, tieto základy využije už ohlásená nová generácia Loganu, Sandera a Dokkeru. Novinka síce nebude môcť disponovať napríklad udržiavaním v jazdnom prúde alebo adaptívnym tempomatom, ale zato vytvorí priestor pre príchod mild-hybridnej verzie, ktorá bude nasledovať pol roka po verziách s motormi 1,0 TCe, 1,3 TCe a 1,5 Blue dCi. A tiež bude môcť rátať s modernejším infotainmentom.

Podľa francúzskeho magazínu by sa mal nástupca Lodgy predstaviť na budúci rok. Výroba sa pritom presťahuje z Maroka do Pitešti, takže novinka bude schádzať z rovnakých liniek ako Duster či Logan. V najbližších mesiacoch sa máme na čo tešiť. Spolu s Loganom, so Sanderom a s novým Dokkerom predstaví Dacia hneď štyri novinky. A za rohom je ešte elektromobil Dacia Spring, ktorý bude európskou verziou čínskeho elektrického Renaultu City K-ZE. Otázkou ostáva, čo urobí nová, drahšia platforma, čistejšie motory a vyššia bezpečnosť s cenou, ktorá bola doteraz hlavným tromfom Dacií.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Dacia #crossover #MPV #Dacia Lodgy
Články podľa značiek