Tesla mala ďalší incident. Jej autopilot prehliadol celý kamión

05.06.2020 18:00

Na čo by mala elektronika zareagovať, ak nie na obrovský statický objekt ležiaci priamo na ceste? Lenže autopilot Tesly si ho nevšimol. Čo je však tragické, nereagoval ani vodič. Spoliehal sa totiž na auto. To neveští pre autonómne riadenie nič dobré.

Uprostred slnečného dňa kamery a radary Tesly 3...
Uprostred slnečného dňa kamery a radary Tesly 3 úplne ignorovali prevrátené nákladné auto na ceste. Autor: Inside EVs

Sme blízko alebo ďaleko od toho, keď prevezmú naše autá riadenie za nás? Odpoveď nie je ľahká. V tejto otázke je veľa skeptikov, ale aj optimistov. Najnovší incident Tesly, ktorý sa stal na Taiwane, však nasvedčuje, že pravdu budú mať skôr tí, ktorí si myslia, že autonómne riadenie je stále len hudbou budúcnosti. Inak by sa Tesle 3 nemohlo stať to, čo sa stalo. Jej elektronika v režime aktivovaného autopilota totiž nezaregistrovala počas dňa prevrátené nákladné auto na trojprúdovej rýchlostnej komunikácii.

Biela Tesla 3 doň bez náznaku reakcie asistenčných systémov vrazila v plnej rýchlosti. Pritom medzi Teslou a prekážku na ceste sa nenachádzalo žiadne iné vozidlo ani iný objekt, ktorý by elektronike zamedzil vo „výhľade“. Päťdesiattriročný vodič Huang vraj havaroaný kamión zaregistroval, ale v režime autonómnej jazdy sa spoliehal na elektroniku. Na brzdy dupol až v poslednej chvíli, keď už nebolo možné zrážke zabrániť. Našťastie vyviazol len s drobnými zraneniami, keďže narazil do mäkkej nadstavby nákladiaku, ktorá kolíziu zmiernila.

Vodič sa spoliehal na elektroniku, takže brzdiť...
Vodič sa spoliehal na elektroniku, takže brzdiť začal až v poslednej chvíli, keď sa už zrážke nedalo predísť. Autor: Inside EVs

Tak či tak taiwanský incident ukazuje na dve slabiny autonómneho riadenia. Na jednej strane dokazuje, že elektronika nie je všemocná a dokáže zlyhať práve vtedy, keď ju najviac potrebujeme, a na druhej, že vodiči sa na ňu bezbreho spoliehajú, čo je ešte nebezpečnejšie. Tesla má pritom so svojím systémom autopilota problémy už dlhšie. Jej kamery a senzory nevedia dostatočne spoľahlivo rozoznať svetlé statické objekty v slnečnom počasí. Schopnosti by dokázal zlepšiť takzvaný lidar, teda laserový radar, ktorý však Tesla nepoužíva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tesla 3 #Tesla #Taiwan #nákladné auto #dopravná nehoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek