Takto sa testovali Jawy pred 60 rokmi. Vydržať museli peklo

04.09.2020 18:00

Reklamný spot na kedysi slávne motocykle Jawa oprášil nový indický vlastník značky. Fascinuje aj po desaťročiach. Len škoda, že kvalita tých nových sa na ne „nechytá“.

Reklamný spot zo šesťdesiatych rokov...
Reklamný spot zo šesťdesiatych rokov predstavuje motocykle Jawa v naozaj extrémnych situáciách. Napríklad pri jazde po schodoch, a to oboma smermi. Autor: Jawa

Jawa vstala nedávno z mŕtvych vďaka aktivitám indickej Mahindry a jej dcérskej spoločnosti Classic Legends. Tá priviedla na svet novú generáciu retromotocyklov Jawa 300, Forty Two a Pérak, ktoré akoby z oka vypadli originálom z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. A hoci predaje Jáw v tomto roku poznačila koronakríza, ide o úspešný projekt. Tieň na nové Jawy vrhá len nižšia kvalita výroby, s ktorou nový vlastník značky bojuje takpovediac za pochodu. Možno aj preto sa rozhodol pozdvihnúť dôveru k značke prostredníctvom dobového videa, ktoré „vyhrabal“ z archívu kedysi slávneho českého výrobcu.

Zaujímavé sú aj zábery z testu na valcoch,...
Zaujímavé sú aj zábery z testu na valcoch, ktorý musel absolvovať každý motocykel pred expedíciou k zákazníkom. Autor: Jawa

Ide o reklamný spot natočený začiatkom šesťdesiatych rokov v bývalom Československu, ktorý mal za cieľ ukázať odolnosť týchto výrobkov. Partia chlapov sa s nimi naozaj nemazná. Jawy museli zvládnuť jazdu po schodoch nahor aj nadol či náročný terén. Dobové zábery zo skúšobne zas ukazujú finálny test na valcoch, kde skúšobný jazdec simuluje jazdu rýchlosťou 90 km/h, a pritom jednou rukou nastavuje geometriu reflektora. Obrázky fascinujú aj dnes. V rspote tiež Jawa nezabúda pripomenúť svoje športové úspechy. To všetko však bolo márne, pretože centrálne riadené hospodárstvo doviedlo spoločnosť takmer k zániku.

Jawa -
		testy
		1960
Jawa -
		testy
		1960
+11Jawa - testy
		1960

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jawa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek