Postapokalyptické auto? Tesla má filter proti biologickým útokom

Elon Musk tvrdí, že v Tesle skutočne môžete prežiť útok biologickými zbraňami. Jednoducho tak, že neopustíte kabínu auta a aktivujete režim ochrany pred biologickým útokom. O všetko ostatné sa postará nový HEPA filter a s ním aj režim “ochrany pred biologickým útokom”.

, 27.10.2020 16:00
model-x-hepa Tesla Foto:
Testovanie účinných HEPA filtrov v Tesle Model X.
debata (3)

Aj keď čísla Tesly konečne po rokoch pozvoľna smerujú do čierneho pásma, Elon Musk neprestáva prekvapovať. Nedávno sa opäť pripomenul vyhlásením, že modely Tesla S, X a Y majú špeciálne “nadrozmerné” HEPA filtre s efektivitou zachytávania škodlivín, akou sa nemôže doteraz pochváliť žiadna iná automobilka. Americká Tesla s nimi experimentuje už od roku 2016 a postupne zdokonaľuje ich účinnosť a „ľuďom treba o nich teraz hovoriť viac“.

Tento extra účinný filter je podľa Elona Muska približne 10-krát väčší ako bežne používané vzduchové filtre a predovšetkým je „100-krát účinnejší ako prémiové filtre používané v automobiloch“. V praxi to vraj znamená, že dokáže odstrániť „najmenej 99,97 percenta jemných pevných častíc a tiež aj vírusov, baktérii a plesňových spór.“

Elon Musk upresnil, že Model S a X má tiež filter chrániaci pred kyslým dažďom, jemnými časticami a systém detegujúci aj oxid uhoľnatý. Ak Tesla zistí v okolitom ovzduší nebezpečné látky s vysokou koncentráciou, prepne sa automaticky do režimu s uzavretým okruhom.

Šéf Tesly dokonca priamo hovorí o režime chrániacom pred biologickým útokom (bioweapon defense mode) . A pridal k tomu aj nasledujúci graf. Modrá krivka ukazuje kvalitu vzduchu v kabíne Tesly, čierna jeho kvalitu v okolí.

Graf ukazuje úroveň jemných pevných častíc v... Foto: Tesla
Tesla, biohazard Graf ukazuje úroveň jemných pevných častíc v aute s aktivovaným režimom ochrany pred biologickým útokom a mimo neho.

Graf vznikol tak, že Teslu Model X uzavreli do veľkej bubliny s extrémne vysokou koncentráciou jemných pevných častíc PM2 (1,000 µg/m3 – zatiaľčo povolený limit agentúry EPA pre prostredie s dobrou kvalitou vzduchu je 12 µg/m3).

Filtre sú obrovské, príliš veľké na to, aby sa zmestili do Modelu 3. Na námietky, že označenie “režim ochrany pred biologickým útokom” je iba ďalším z marketingových ťahov Tesly, odpovedajú jej predstavitelia jednoznačne “tento režim vám naozaj môže pomôcť prežiť útok pred biologickými zbraňami tak, že zostanete sedieť v aute”.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Tesla #Tesla Model S #Tesla Model X #biologický útok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek