Elektrická Dacia naštvala francúzske odbory. Robotu dáva Číňanom

11.11.2020 16:00

Najlacnejší európsky elektromobil Daciu Spring budú vyrábať v Číne. A to sa veru nepáči francúzskym odborom.

Francúzske odbory sa s nevôľou prizerajú na to,...
Francúzske odbory sa s nevôľou prizerajú na to, ako vytvára Renault pracovné príležitosti pre Číňanov, namiesto toho, aby ich vytváral pre Francúzov. Pritom čerpá vládnu pôžičku na udržanie zamestnanosti. Autor: Dacia

Keď Dacia, respektíve Renault, vyvíjala novú elektrickú Daciu Spring s cieľom ponúknuť v Európe najlacnejší elektromobil, musel tvrdo strážiť náklady. Preto je Spring v podstate len preznačkovaným čínskym elektrickým Renaultom City KZ-E a jeho platforma zas vychádza z Renaultu Kwid, ktorý sa v Indii predáva výlučne so spaľovacími motormi. Zároveň Renault stlačil cenu použitím batérií s malou kapacitou (26,8 kWh) a elektromotorom s nízkym výkonom (33 kW). To by však stále nestačilo, a tak bolo od začiatku jasné, že Dacia Spring, ktorá už zakrátko dorazí k európskym zákazníkom, bude musieť schádzať z výrobných liniek v Číne, spolu s dvojičkou Renaultu.

A presne to prekáža francúzskym odborom. Tie tvrdia, že takáto stratégia nie je v súlade s vládnou podporou pre automobilový priemysel a pracovné miesta vo Francúzsku. Jednoducho, že Renault čerpá vládnu koronapôžičku, ktorá mu má pomôcť prekonať ťažké obdobie a udržať pracovné miesta vo Francúzsku, ale v skutočnosti podporuje zamestnanosť v celkom inom regióne planéty. Odbory sú preto zásadne proti tomu, aby Daciu Spring vyrábal koncern v Číne. Pri sesterskom Renaulte City KZ-E to až tak neprekáža, pretože ten Renault do Európy nedováža.

Odborári tiež automobilku vyzvali, aby sa držala svojho plánu urobiť z Francúzska globálne centrum pre elektrické automobily. Je však málo pravdepodobné, že by mali odborári akúkoľvek šancu presadiť svoje požiadavky. Presun výroby do Európy by si totiž vyžiadal obrovské náklady a zvýšenie ceny tohto malého elektrického crossoveru. V Číne vyrábajú elektromobily pre nízke náklady aj ďalšie automobilky. Spomeňme BMW, ktoré v Číne produkuje nové SUV iX3, Teslu s jej modelmi 3 a Y alebo švédsky Polestar s jeho elektrickým liftbackom 2. Všetky pritom smerujú aj do Európy.

Dacia
		Spring Electric -
		2021
Dacia
		Spring Electric -
		2021
+26Dacia Spring Electric -
		2021

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dacia Spring Electric #Dacia Spring #Dacia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek