Mazda predstavuje 6-valec! Zázrak v dobe 3-valcovej

12.11.2020 12:00

Kým niektoré automobilky posielajú spaľovacie motory pomaličky do dôchodku, Mazda našla odvahu vyvinúť radový benzínový 6-valec. Spaľovať vraj bude aj naftu.

Okrem radového 6-valca ukázala Mazda aj nový...
Okrem radového 6-valca ukázala Mazda aj nový 4-valec a tiež plug-in hybridnú pohonnú jednotku. Autor: Mazda

Predstavenie nového 6-valca nie je až takým veľkým prekvapením. Informácie o jeho vývoji sme tu totiž mali už začiatkom roka. Až teraz ho však Mazda ukázala v plnej kráse počas prezentácie finančných výsledkov za tretí kvartál 2020. A naozaj ide o koncepciu s radovou konštrukciou. Takýchto motorov veru nie je veľa. Používajú ich výlučne BMW, Mercedes-Benz a čoskoro Land Rover. Navyše má vzniknúť aj verzia Skyactiv-X so spaľovacím procesom SPCCI a dokonca verzia spaľujúca naftu, čo je v dnešných časoch takmer provokácia. Na jej adresu sa Mazda nedávno vyjadrila, že naftový motor nemusí mať od toho benzínového až tak ďaleko, ako si mnohí myslia.

Snímku novej pohonnej jednotky priniesol japonský web Car Watch. Ten tvrdí, že novinka bude mať premiéru v novej generácii Mazdy 6 so zadným náhonom. Tá je plánovaná na rok 2022. V tom istom roku sa objaví aj nový 4-valec a nová plug-in hybridná sústava. Okrem toho bude Mazda ďalej pracovať na mild-hybridnej technológii a na elektrickom pohone s predlžovačom dojazdu, kde dostane úlohu generátora Wankelov motor. Tento systém sa predstaví v Mazde MX-30. Car Watch však tvrdí, že Mazda potrebuje na vývoj týchto technológií ešte čas, takže do roku 2022 nemáme očakávať príchod nových modelov. Počkať musia na motory.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#motor #Mazda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek