Škoda si dala patentovať svietiace zámky pásov. Načo je to dobré?

25.11.2020 18:00

Niektoré veci tu s nami nie sú, pretože ich ešte nik nevymyslel. A niektoré síce ktosi vymyslel, ale usúdil, že sú zbytočné. Kam by ste zaradili nový patent automobilky Škoda?

Nový svietiaci zámok bezpečnostných pásov,...
Nový svietiaci zámok bezpečnostných pásov, ktorý poskytuje informáciu o stave pásu, plánuje Škoda využiť v sériovej výrobe. Kde bude mať premiéru, ale neprezradila. Autor: Škoda-Auto

Hoci sú hlavnou témou súčasnosti emisie a s tým súvisiaca elektrifikácia, tou druhou je stále bezpečnosť. Samozrejme, na vrchole vývoja v tejto oblasti je snaha o vytvorenie dokonalého autopilota, ktorý by odstránil ľudský faktor a dopravné nehody poslal do minulosti. Lenže od tohto cieľa sme ešte ďaleko. Prvky pasívnej bezpečnosti nás preto budú v autách sprevádzať ďalšie roky. A aj tu je čo zlepšiť. Najnovšie prišla Škoda s patentom, ktorý súvisí s bezpečnostnými pásmi. Zaregistrovala si riešenie, ktoré má uľahčiť ich používanie a tiež poskytnúť jednoznačnú informáciu o tom, či je pás správne zapnutý. Použila na to osvetlené zámky bezpečnostných pá­sov.

Nepriehľadné tlačidlo zamenila za transparentný plast, pod ktorým sa skrývajú diódy, pracujúce v rôznych módoch. Systém je tiež spojený so senzorom zaťaženia sedadla. Ak na sedadle nik nesedí, zámok svieti bielym svetlom, takže ho ľahšie nájdete. Po usadnutí na sedadlo sa diódy rozsvietia načerveno, čím upozornia vodiča, že sa má pripútať. Ak sa vodič pripúta, farba sa zmení na zelenú, aby si bol vodič istý, že ukotvenie prebehlo tak, ako má. Následne sa farba zmení opäť na bielu. Vyčítať tomuto systému v podstate niet čo, až na to, že je duplicitný. O tom, či je pás zapnutý, alebo nie, predsa informuje piktogram na palubnej doske ako aj „nervná“ zvuková výstraha, ktorá nedá pokoj, kým sa nezapnete.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Škoda-Auto #Škoda #bezpečnostné pásy #bezpečnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek