Hyundai Tucson: V čom je tajomstvo jeho neviditeľných svetiel?

17.12.2020 12:00

Hyundai doslova šokoval automobilový svet svojimi „neviditeľnými“ svetlami v novej generácii Tucsonu. Inováciu, ktorú by ste čakali v prémiových modeloch, doviedol do sériovej výroby v mainstreamovom SUV. Pre konkurentov je to poriadna lekcia.

Technológia „neviditeľných“ svetiel je založená...
Technológia „neviditeľných“ svetiel je založená na použití polovičných zrkadiel. Vyžaduje si však aj viac energie. Autor: Hyundai

Nový Tucson svojím odvážnym dizajnom síce mierne rozdeľuje, ale nepochybne dokazuje, že kórejská automobilka sa už nemieni len doťahovať na referenčné modely v triede, chce diktovať trendy! Najlepším príkladom sú inovatívne „neviditeľné“ svetlá. Hyundai ich nazýva parametrické a ak sú vypnuté, naozaj splývajú so štruktúrou masky. Klobúk dole, pretože keď Hyundai predstavil v roku 2019 koncept Vision T na autosalóne v Los Angeles, málokto predpokladal, že sa tento dizajnový prvok, presadzovaný skvelým šéfdizajnérom Lucom Donkerwolkom, dostane až na montážne linky.

Na efekte neviditeľnosti sa podieľa nielen...
Na efekte neviditeľnosti sa podieľa nielen samotná konštrukcia svetiel ale aj štruktúra masky Autor: Hyundai

Lenže Kórejcom sa to podarilo. A nebolo to ľahké. Za technológiou „Hidden Lighting", ktorá v podstate nemá inú ako estetickú funkciu, stojí nesmierne veľa úsilia. Hyundai si ju už stihol natrénovať v amerických modeloch Palisade a Sonata, ale len vo funkcii zadných svetiel. Až v Tucsone ju doviedol do podoby denných svetiel a zamaskoval aj hlavné. Efekt vzniká použitím takzvaných polovičných zrkadiel pomocou nanášania tenkej vrstvy kovového filmu na vnútornú časť vonkajšej šošovky. Zároveň dizajnéri pokryli štruktúru prednej masky tmavým chrómom, čo oba prvky vizuálne spája.

Ak svetlá nesvietia, naozaj ich takmer nevidieť.
Ak svetlá nesvietia, naozaj ich takmer nevidieť. Autor: Hyundai

Po deaktivácii tak trojuholníková štruktúra svetiel splynie so štruktúrou masky. Naopak, keď sa rozsvietia, pôsobia ako drahokamy. Na to, aby mali svetlá dostatočný výkon, musel však Hyundai použiť výkonnejšie diódy a navyše ich vybaviť teplotným senzorom, aby nedošlo k ich prehriatiu. Podobný efekt majú aj zadné DLR svetlá Tucsonu. Hyundai plánuje rozšíriť „neviditeľné“ svetlá aj do ďalších modelov. Otázkou ostáva, koľko takáto náročná osvetľovacia technológia stojí. Najmä ak si predstavíme situáciu, že dôjde k poškodeniu svetla, napríklad pri havárii alebo nechcenom kontakte na parkovisku.

Hyundai
		Tucson - neviditeľné
		svetlá
Hyundai
		Tucson - neviditeľné
		svetlá
+7Hyundai Tucson -
		neviditeľné
		svetlá

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#svetlá #Hyundai Tucson #Hyundai #Hidden Lighting
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek