Sulík: Dotácie na elektromobily budú aj v budúcom roku!

Ministerstvo hospodárstva plánuje ďalšie kolo dotácií na nákup elektromobilov, výška príspevku však bude nižšia ako v závere roka 2019, no na pridelenie dotácie by mal mať každý záujemca nárok.

30.12.2020 15:48
debata (7)
Dotácie na nákup elektromobilov budú zrejme... Foto: EV Charge +
Elektromobily Dotácie na nákup elektromobilov budú zrejme spustené v závere budúceho roku.

Ministerstvo hospodárstva chce dotácie financovať z eurofondov nového programového obdobia 2021 – 2027. Z tohto dôvodu nebude výzva vypísaná skôr ako v závere budúceho roka. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Elektromobily budeme ďalej podporovať, pokiaľ na to budeme mať peniaze,“ povedal Sulík. Výška dotácie na jeden elektromobil zatiaľ nie je určená, v každom prípade by však mala byť nižšia ako v prvom kole, kde záujemca mohol dostať 8000 eur na elektromobil a 5000 eur na plug-in hybrid.

Elektromobily budeme ďalej podporovať, pokiaľ na to budeme mať peniaze.
Richard Sulík

„Chceme to spraviť nárokovateľné. To znamená, že potrebujeme dostatočne veľký balík peňazí a dostatočne malú podporu na jedno auto, aby dopyt, ktorý na základe tohto parametra vznikne, sme dokázali uspokojiť celý,“ povedal Sulík.

Peniaze na podporu elektromobilov chce minister získať z fondov EÚ, a preto rezort v najbližších mesiacoch žiadnu výzvu neplánuje. Sulík predpokladá, že by sa touto témou mali zaoberať najskôr v závere budúceho roka. „Ten, kto zvažuje kúpu elektroauta teraz, nech tak urobí, lebo to nebude tak rýchlo,“ dodal Sulík.

Budeme elektrickou krajinou?

Slovenská asociácia pre elektromobilitu tvrdí, že už v roku 2030 bude po našich cestách jazdiť 140 tisíc elektromobilov. Povedzme si to tak – v polovici tohto roku ich podľa údajov ministerstva dopravy jazdilo len niečo vyše tisíc, ak k tomu prirátame aj plug-in hybridy, bolo to približne 2,5 tisíc elektrifikova­ných áut.

V roku 2019, ktorý bol z hľadiska predaja rekordný, sa na Slovensku predalo necelých 114 tisíc vozidiel, z toho bolo len 165 čistých elektromobilov. Tento rok, keďže sa do predajov premietne štedrá dotácia z konca roku 2019, sa ich odbyt priblíži štvorcifernej hranici.

Ak by sme sa teda mali dostať pri elektromobiloch do roku 2030 na číslo 140-tisíc, ročne by sa ich však muselo predať vyše 11 tisíc. A to rátame s rekordnými číslami a bez „koronakrízového koeficientu“, ktorý skreše na najbližšie mesiace a možno aj na celý budúci rok predaj všetkých áut – spaľovacích a aj elektrických.

Registráciu záujemcov v prvom kole dotácií na elektromobily spustilo MH v polovici decembra minulého roka. Záujem bol taký veľký, že pripravený balík šiestich miliónov eur sa minul za necelé štyri minúty. O dotáciu mohli požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, bola 50 000 eur s daňou z pridanej hodnoty.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #dotácie na elektromobily #kúpa elektromobilu
Články podľa značiek