Holanďanom došla trpezlivosť. Nepoisťujú autá s bezkľúčovým prístupom!

12.01.2021 16:00

Riziko krádeže áut s bezkľúčovým prístupom je naďalej vysoké. Asociácia holandských poisťovateľov sa preto rozhodla pre rázny krok. Od majiteľov vyžadujú tamojšie poisťovne certifikát, inak auto poistiť odmietnu.

Ak nezareagovali na riziko krádeže dostatočne...
Ak nezareagovali na riziko krádeže dostatočne pružne samotní výrobcovia áut, urobili to za nich holandské poisťovne. Na škodu zákazníkov, ktorí sú v tomto smere obeťami. Autor: Youtube

To, že autá s bezkľúčovým prístupom sú ľahkou korisťou dlhoprstých, je fakt, známy už niekoľko rokov. Stačí takzvaný predlžovač signálu a auto sa vzdá zlodejom, ako keby bolo ich. Alarmujúce je, že vlaňajší test nemeckého ADAC-u preukázal, že z 360 modelov áut, ktoré podstúpili simulovanú krádež, odolalo útoku len niekoľko modelov Jaguaru, Land Roveru a nový VW Golf. Všetky ostatné bolo možné nelegálne odomknúť, prípadne aj naštartovať. Nemožno sa čudovať, že niektorým poisťovniam dochádza trpezlivosť. A tým holandským už aj došla.

Holandská asociácia poisťovateľov prijala od 1. januára tohto roku bezprecedentné opatrenie. Od záujemcov o poistenie áut proti krádeži požadujú poisťovne certifikát, ktorý je zárukou, že bezkľúčový systém je vybavený ochranou proti takémuto zneužitiu, napríklad deaktiváciou kľúča po piatich minútach a podobne. Aby sme si urobili predstavu, do akých obludných rozmerov sa tento druh trestnej činnosti dostal, uveďme niekoľko dát z Holandska. Na tamojších cestách jazdí 900 000 áut s „inteligentným“ kľúčom, z ktorých 800 000 je možné ukradnúť.

Podľa údajov asociácie bolo len v roku 2019 odcudzených približne 7 000 takýchto vozidiel, pričom priama škoda sa vyšplhala na 100 miliónov eur. Cieľom zlodejov sú najmä nové a drahé autá, ako napríklad Toyota RAV4 alebo Toyota C-HR. Medzi septembrom 2019 a septembrom 2020 v Holandsku zmizlo napríklad 200 kusov C-HR v hodnote 10 miliónov eur. Odcudzených bolo tiež 327 Volkswagenov Golf, zvyčajne typu GTI. Náklady pre poisťovne predstavovali takmer päť miliónov eur. A tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Väčšina automobilov následne putuje do východnej Európy a Afriky, kde sa po nich doslova zľahne zem. Často sa takýmto spôsobom kradnú len komponenty. Fenoménom je z tohto pohľadu Audi A3, kde poisťovne zaznamenali 800 krádeží volantov! Tieto sa dostávajú do Poľska a odtiaľ sa distribuujú do celej Európy. Vylúčené nie je ani to, že sa vrátia späť do Holandska. Od nového pravidla, požadovať certifikát ACC, ktorý dostanú len autá s bezpečným bezkľúčovým prístupom, si holandské poisťovne sľubujú zníženie miliónových strát.

Zároveň tým vytvoria tlak na výrobcov áut, ale aj na zákazníkov, ktorí sa pri kúpe auta budú viac zaujímať o odolnosť bezkľúčového prístupu voči krádeži. Kto certifikát neprinesie, bude mať smolu. Poisťovňa môže poistenie odmietnuť. Dá sa očakávať, že podobnú stratégiu si zvolia podľa vzoru Holanďanov aj ďalšie poisťovne v Európe. Zatiaľ sa môžu majitelia rizikových áut chrániť aspoň deaktiváciou „inteligentných“ kľúčov alebo vložením takéhoto kľúča do špeciálneho puzdra, ktoré zabráni zachyteniu signálu nelegálnym zariadením.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poisťovne #poistenie áut #Holandsko #bezkľúčové štartovanie #bezkľúčové odomykanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek