Alpine sa rozrastie. Pohltí Renault Sport aj Renault F1

Značka Alpine, ktorú Renault oživil príchodom novodobého kupé A110 len pred troma rokmi, má naplánovanú veľkolepú budúcnosť. Zároveň sa tým však skončia aktivity priam kultovej divízie Renault Sport.

15.02.2021 18:00
debata
Ambície v F1 naznačila Alpine vizualizáciou... Foto: Alpine
Alpine F1 - 2021 Ambície v F1 naznačila Alpine vizualizáciou farebného konceptu monopostu pre túto sezónu.

Nová stratégia skupiny Renault prinesie veľké zmeny nielen v samotnom Renaulte, Dacii a ruskej Lade, ale aj v nedávno reinkarnovanej značke Alpine. Už dávnejšie sa hovorilo o tom, že Alpine privedie na svet celú rodinu modelov, no to, čo oznámil jej šéf Laurent Rossi na podujatí Renaulution mnohým vyrazilo dych. Alpine totiž zjednotí aktivity divízií Renault Sport Cars (RSC) aj Renault Sport Racing (RSR). To znamená, že pod jednou strechou v Dieppe sa ocitne samotné Alpine spolu s 300-členným tímom ľudí, ktorý dal svetu také ikony ako R5 Turbo, Clio V6 či Mégane RS Trophy, ale aj celý tím Renault F1, ktorý sa mení na Alpine F1.

Zároveň tým však zmizne zo sveta dnes už kultová značka R. S. Všetky budúce produkty budú jednoducho Alpine. Priaznivcov rýchlych Renaultov to asi nepoteší, rovnako ako informácia, že nové Alpine budú čisto elektrické. Očakávať tak máme športový model nižšej strednej triedy na platforme CMF-B EV, SUV strednej triedy na platforme CMF-EV a tiež elektrického nástupcu legendárneho Alpine A110, ktorý vznikne v spolupráci s Lotusom. Renault a Lotus totiž podpísali memorandum o porozumení s cieľom využiť synergiu v rôznych oblastiach vývoja a konštrukcie.

„Nový subjekt Alpine kombinuje tri značky s rozdielnymi prednosťami, aby vznikol jedinečný a samostatný podnik. Know-how nášho závodu v Dieppe a technická suverenita našich tímov vo Formule 1 a Renault Sport sa zúročí v našom modelovom rade so 100-percentne elektrickým pohonom. Na okruhoch a cestách budeme autentickejší, high-tech, nabití a nadšení,“ povedal Laurent Rossi. Ambície v F1 zas Alpine naznačila vizualizáciou farebného konceptu monopostu pre túto sezónu. „Predstavený dizajn je stelesnením novej identity tímu Alpine F1 Team,“ uviedol Antony Villain, riaditeľ dizajnu.
Alpine A110S - 2020
Alpine A110S - 2020
+7Alpine A110S - 2020

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Renault #F1 #Alpine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek