Kia prezradila označovanie nových elektromobilov

, 15.02.2021 14:00
Kia Imagine by Kia Concept - 2019
Kia predstavila nový systém označovania elektromobilov. Autor:

S príchodom samostatných elektromobilov, ktoré nie sú derivátmi už existujúcich modelov, pociťujú automobilky potrebu vyčleniť ich z portfólia ako samostatný modelový rad s vlastným označením.

S postupným rozširovaním zastúpenia elektromobilov v modelových portfóliách jednotlivých automobiliek sa začal objavovať problém, ako výrazne označiť autá, ktoré nevyužívajú spaľovacie motory a už nie sú čisto derivátmi existujúcich modelov.

Prechod na nové zdroje energie si vyžaduje oddelenie takýchto áut pre jednoduchšiu orientáciu v modelovom rade. Postupne to začali robiť viaceré automobilky. Volkswagen takto uviedol do praxe modelový rad ID, Mercedes-Benz má elektromobily EQ, Audi má čisto elektrické autá s označením e-tron, BMW má jednoduché písmeno „i“, Volvo Recharge a podobne.

Najnovšie sa pre tento krok rozhodli aj v kórejskej automobilke Kia. Pri označovaní nových elektromobilov neboli veľmi kreatívni, čo však pri rôznych komplikovaných skratkách iných automobiliek skôr chválime.

Všetky budúce elektromobily budú stáť novej...
Všetky budúce elektromobily budú stáť novej elektrickej platforme E-GMP. Autor: Hyundai Kia

Ale aby sme už nenapínali – nové elektromobily Kia budú niesť označenie EV 1 až EV 9. Čím vyššie číslo za skratkou EV (Electric Vehicle) je, tým väčšie auto. Je to podobný systém, pre aký sa rozhodol sesterský Hyundai, ktorý bude pre zmenu mať Ioniq 1 až Ioniq 9. Prvým z nich bude Hyundai Ioniq 5. Na to, ako bude vyzerať prvá Kia z modelového radu „EV“ si ešte nejaký čas musíme počkať.

Takto budú označované automobily, postavené na novej elektrickej platforme E-GMP. Autá, ktoré už sú elektrifikované a postavené na základe existujúcich modelov, budú aj naďalej niesť ich pôvodné označenie, teda napríklad Kia Soul EV alebo Kia Niro EV.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kia #Hyundai #elektromobil #elektrické auto
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek