Čipová kríza naberá tempo. Môže za to aj extrémne sucho!

Taiwanskí producenti, medzi nimi TSMC a United Microelectronics, uviedli, že na zabezpečenie dostatočného objemu vody budú musieť využiť cisterny. Hladina vody v nádržiach je na Taiwane kritická.

, 02.03.2021 14:00
chip Foto:
Nedostatok čipov spôsobí automobilkám miliardové škody.
3

Plány Taiwanu zvýšiť produkciu čipov, ktorých nedostatok zaznamenávajú najmä automobilky, môže ovplyvniť najväčšie sucho za posledné desaťročia. To vyvoláva obavy firiem, že už zlá situácia s dodávkou čipov sa ešte zhorší.

Pandémia nového koronavírusu, v dôsledku ktorej vlády vo svete nariadili reštriktívne opatrenia, výrazne zvýšila dopyt po laptopoch či herných konzolách. To zvýšilo dopyt po čipoch v tomto sektore, čo sa ukázalo ako problém, keď sa nečakane rýchlo zotavil dovtedy utlmený automobilový priemysel.

Automobilky obmedzujú výrobu

Ten začal evidovať problémy s dodávkami a automobilky po celom svete museli obmedziť produkciu. Začiatkom februára šéf americkej automobilky General Motors upozornil, že nedostatok čipov môže tohtoročný zisk firmy skresať o 2 miliardy dolárov. Druhá z amerických automobiliek Ford zasa uviedla, že tento problém môže jej produkciu znížiť v 1. kvartáli o 20 percent.

Moderné automobily obsahujú stovky súčiastok,... Foto: Delphi
polovodiče Moderné automobily obsahujú stovky súčiastok, procesorov a senzorov, v ktorých sú využívané polovodiče. A tie chýbajú.

Nedostatok čipov spôsobil v januári medziročný pokles globálnej produkcie japonských automobiliek o 4,5 pecenta. Na porovnanie v decembri produkcia japonských automobiliek vzrástla o 24 %. Že to bolo hlavne kvôli čipom, oficiálne priznali Honda a Subaru. Produkcia prvej z nich sa v medziročnom porovnaní znížila takmer o 9 percent, druhej bezmála o tridsať. V januári sa takisto znížila produkcia Suzuki Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motors, tie však tvrdia, že čipy dôvodom neboli. Toyota oficiálne vyhlásila, že ich má dostatok približne na štyri mesiace a v januári objem výroby zvýšila o necelé dve percentá.

Americký prezident Joe Biden podpísal tento týždeň exekutívny príkaz, ktorý spustil 100-dňovú revíziu dodávateľských reťazcov pre štyri kritické produkty, medzi nimi čipy. Ďalšími sú veľkokapacitné batérie pre elektromobily, okrem toho prvky vzácnych zemín a farmaceutické výrobky. Cieľom je zabezpečiť zvýšenie americkej produkcie čipov.

Taiwanu chýba voda

V súčasnosti sa USA obrátili práve na Taiwan, aby pomohol s riešením nedostatku kritických komponentov pre automobilový priemysel. Taiwan, ktorý patrí k najväčším producentom čipov, prisľúbil USA, ale aj Nemecku a Japonsku pomoc zvýšením dodávok.

Teraz však krajina rieši nedostatok vody, ktorej sa pri výrobe čipov spotrebováva obrovské množstvo. Taiwanskí producenti, medzi nimi TSMC a United Microelectronics, uviedli, že na zabezpečenie dostatočného objemu vody budú musieť využiť cisterny. Firma TSMC informovala, že denne spotrebuje 156 000 ton vody, aj keď viac než 85 percent z tohto množstva dokáže opätovne využiť.

Väčšina automobiliek sa v súčasnosti potýka s... Foto: SubPNG
auto, procesor Väčšina automobiliek sa v súčasnosti potýka s nedostatkom procesorov pre svoje riadiace jednotky.

Vláda v úsilí udržať dostatok vody pre kľúčový priemysel obmedzila v prvej fáze dodávky pre agrosektor, neskôr však ich už musela obmedziť aj pre firmy. Produkcia čipov potrebných na výrobu áut, notebookov, mobilných telefónov či herných konzol spotrebováva enormné množstvá vody, jej hladina vo vodných nádržiach v krajine však klesla na kritickú úroveň.

V minulosti Taiwan evidoval ročne v priemere tri tajfúny, ktoré ostrovu prinášajú potrebné dažde. V roku 2020 však Taiwan nezaznamenal ani jeden. Ako pre Nikkei Asia povedal Lai Čien-chsin z Agentúry pre vodné zdroje, už v júli minulého roka preto vláda začala prijímať opatrenia na zmiernenie dôsledkov očakávaného nedostatku vody, niekoľko mesiacov pred nástupom klasického obdobia sucha. Ako dodal, klimatické zmeny postupujú rýchlo a krajina musí byť pripravená na najhorší možný scenár.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #procesory #polovodičová kríza #obmedzenie výroby #čipy do áut #čipy
Články podľa značiek