Nissan vyvíja revolučný motor. S účinnosťou 50 %!

Počuť o vývoji nového spaľovacieho motora je dnes naozaj vzácnosťou. Nissan však na klasiku nezanevrel. Pracuje na novej generácii s úžasnou efektivitou. Spotreba má byť nižšia až o 25 %.

04.03.2021 12:00
debata
Nový spaľovací motor Nissanu bude pracovať v... Foto: Nissan
Nissan - motor e-Power Nový spaľovací motor Nissanu bude pracovať v hybridnej sústave e-Power. Vďaka zlepšeniu prúdenia zmesi a vyššiemu kompresnému pomeru či využitiu odpadového tepla, by sa mala jeho účinnosť zvýšiť o 10 % v porovnaní s najmodernejšími benzínovými motormi súčasnosti.

Nissan síce patrí vďaka Leafu k priekopníkom elektromobility a čoskoro uvedie na trh aj elektromobil novej generácie, crossover Arya, ale nemieni odpísať ani klasické motory s vnútorným spaľovaním. Dokonca investuje do vývoja celkom novej pohonnej jednotky s vnútorným spaľovaním, čo je dnes naozaj nevídané, pretože automobilky skôr ohlasujú termíny, kedy to s benzínovými motormi nadobro „zabalia“. Do roku 2025 s nimi plánuje skoncovať Jaguar a o päť rokov neskôr napríklad Cadillac a Volvo.

Novinka od Nissanu by mala byť vskutku revolučná. Motor má mať totiž tepelnú účinnosť až 50 %. To je síce oproti elektromotorom s 90-percentnou účinnosťou stále biedny výsledok, ale vo svete spaľovacích motorov čosi nevídané. Tie najmodernejšie totiž dosahujú účinnosť maximálne 40 %, napríklad motory Dynamic Force od Toyoty. Najvyššiu účinnosť má zatiaľ motor monopostu F1 tímu Mercedes-AMG Petronas, ktorý sa dotkol hranice 50 %, ale ide o technológiu, ktorá nemá so sériovou výrobou nič spoločné.

Nissan chce však takýto motor ponúknuť bežným zákazníkom a sľubuje úsporu paliva až 25 %. Bude však súčasťou hybridnej sústavy e-Power, kde dostane úlohu generátora elektrickej energie, podobne ako v novom Qashqai. Stáť za touto účinnosťou má úprava prúdenia zmesi vo valci, vysoký kompresný pomer a výkonnejšie zapaľovanie. Testy vraj ukázali, že motor už teraz dosahuje účinnosť 46 %. A na zvyšné štyri si Nissan trúfa zužitkovaním odpadového tepla. Netreba tiež zabúdať, že Nissan má v talóne ako jediný prostredníctvom prémiovej značky Infiniti technológiu premenlivého kompresného pomeru.

Kedy sa nový motor objaví vo výrobe, Nissan ešte nespresnil. Podľa slov Toshihira Hiraiho, šéfa vývoja pohonných jednotiek, to bude čoskoro, aspoň relatívne. „Trvalo 50 rokov, kým sa nám podarilo zvýšiť tepelnú účinnosť z 30 na 40 %, ale vďaka systému e-Power môžeme dosiahnuť 50 % v priebehu niekoľkých rokov. To je cieľ pre náš tím inžinierov.“ Výhodou využitia nového motora v hybridnej sústave bude, že jeho otáčky nemusia byť závislé od okamžitej rýchlosti, pracovať tak môže v optimálnom režime, keď je jeho účinnosť najvyššia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nissan #E-Power #Nissan e-Power
Články podľa značiek