Ceny ropy vzrástli. Suezský prieplav zablokovala 400 metrov dlhá loď!

Nákladná loď, ktorá sa dostala v noci na stredu na plytčinu, blokuje jednu z najdôležitejších plavebných ciest na svete.

24.03.2021 10:51
Egypt Suezský prieplav doprava blokáda nehoda Foto:
Navigačné plavidlo sa plaví pred nákladnou loďou EverGreen, ktorá uviazla na plytčine v Suezskom prieplave pri egyptskom meste Suez
debata
VIDEO: Pozrite si, aká je situácia po nehode 400 metrovej lode v Suezskom prieplave
Video

Nákladná loď, ktorá sa dostala v noci na stredu na plytčinu, blokuje Suezský prieplav. Ten spája Stredozemné more s Červeným morom a je jednou z najdôležitejších plavebných ciest na svete spájajúcou Európu a Áziu, ktorou prechádza približne 12 percent objemu globálneho obchodu. Úrad Suezského prieplavu, ktorý vlastní, prevádzkuje a udržiava Suezský prieplav, je tiež veľkým zdrojom devíz pre Egypt.

Loď EverGreen vraj nabehla na plytšinu v... Foto: TASR/AP
Egypt Suezský prieplav doprava blokáda nehoda Loď EverGreen vraj nabehla na plytšinu v dôsldku výpadku energií.

Severne aj južne od kanála sa aktuálne hromadia kontajnerové lode. Táto zápcha napríklad spôsobila aj zvýšenie cien ropy. Loď, ktorá upchala prieplav, bola identifikovaná ako Ever Given. Loď smerujúca z Číny do Rotterdamu sa plaví pod vlajkou Panamy a je 400 metrov dlhá a 59 metrov široká. Nešťastie bolo spôsobené zlým počasím a údajne na lodi vypadol elektrický prúd. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa kanál uvoľní.

debata chyba
Viac na túto tému: #loď #tanker #suezský prieplav #cen ropy
Články podľa značiek