WCOTY 2021: Novinári vybrali 3 najlepšie autá sveta

02.04.2021 14:00

Automobilový svet mieri k elektromobilite. Dokazuje to aj najnovšie kolo celosvetovej novinárskej ankety o najlepšie auto roka WCOTY 2021. Trojicu finalistov tvoria dva elektromobily a jeden hybrid.

Finálovú trojku tvoria dva elektromobily a...
Finálovú trojku tvoria dva elektromobily a jeden hybrid. Vkus poroty teda mieri k zelenšej budúcnosti. Sympatické je, že dve z týchto áut sú malé mestské modely. Autor: WCOTY

Anketa Svetové auto roka 2021 (WCOTY) pokračuje kvôli pandémii síce bez tradičných spoločných jázd, ale termíny kôl bežia podľa pôvodného plánu. A tak tu máme ďalšie sito, cez ktoré sa dostali len tri najlepšie autá v hlavnej kategórii a po troch v štyroch vedľajších súťažiach o najlepšie luxusné, mestské a športové auto roka, ako aj troch finalistov o cenu za dizajn. A zdá sa, že vkus poroty zloženej z 86 novinárov z 24 krajín sveta sa preklápa zeleným smerom, podobne, ako celý automobilový priemysel. Už dnes je totiž isté, že svetovým automobilovým kráľom pre rok 2021 bude auto s batériami.

Do finále totiž postúpili elektrická Honda e, elektrický VW ID.4 a hybridná Toyota Yaris., mimochodom ovenčená európskym titulom Car of the Year 2021. Toyota má tak šancu získať obe medaily – svetovú aj tú európsku v jedinom roku. Podobne, ako sa to v roku 2019 podarilo elektrickému Jaguaru i-Pace. Pradoxom je, že tieto autá, nie sú globálnymi modelmi, hoci súťaž WCOTY globálna je. Tak napríklad Toyota Yaris ani Honda e nie sú dostupné v USA. Pravidlám súťaže sa to však neprieči. Naopak, sitom neprešli Audi A3 Sedan, BMW 2 Gran Coupé, BMW 4, Kia K5, Kia Sorento, Mercedes-Benz GLA ani Mazda MX-30.

Honda e a Toyota Yaris majú pritom šancu získať aj ocenenie v podkategórii najlepšie mestské auto roka, kde finálovú trojicu dopĺňa Honda Jazz. No a elektrickú Hondu nájdeme dokonca aj medzi finalistami o najlepší dizajn. Súťažiť tu bude s Land Roverom Defender a elektrickou Mazdou MX-30. V triede luxusných áut si zas Land Rover zmeria sily s Mercedesom-Benz triedy S a elektrickým Polestarom 2. Jedinou triedou, kde nenájdeme elektromobil je kategória športových áut. Porota bude vyberať medzi nadupaným SUV Audi RS Q8, Porsche 911 Turbo a nováčikom medzi superšportmi – brutálnou Toyotou GR Yaris.

Najviac šancí na medaile má teda Toyota. Jej Yaris figuruje totiž až v troch kategóriách. Do vyhlásenia ankety Svetové auto roka nás delí už len pár dní. Mená víťazov sa dozvieme 20. apríla.

Finalisti WCOTY 2021

Honda e

Honda e očarila retrodizajnom, zrýchlením aj...
Honda e očarila retrodizajnom, zrýchlením aj digitálnym interiérom. Autor: Honda

Toyota Yaris

Hybridný Yaris s modernými bezpečnostnými...
Hybridný Yaris s modernými bezpečnostnými prvkami a sympatickým diazjnom má už na konte zisk titulu európskeho auta roka COTY 2021. Teraz dostane šancu byť automobilovým kráľom celého sveta. Autor: Toyota

Volkswagen ID.4

VW ID.4 ešte nestihol doraziť do Európy, no už...
VW ID.4 ešte nestihol doraziť do Európy, no už bojuje o titul WCOTY 2021. Elektrický crossover bude mať snáď viac šťastia ako sesterský ID.3. Autor: Volkswagen

Mestské auto roka

Značka Model
Honda e
Honda Jazz
Toyota Yaris

Luxusné auto roka 2021

Značka Model
Land Rover Defender
Mercedes-Benz S
Polestar 2

Športové auto roka 2021

Značka Model
Audi RS Q8
Porsche 911 Turbo
Toyota GR Yaris

Cena za dizajn 2021

Značka Model
Honda e
Land Rover Defender
Mazda MX-30

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #WCOTY 2021 #WCOTY #VW ID.4 #Toyota Yaris #Honda e
Články podľa značiek