AvtoVaz: Lada chystá až štyri novinky. Poznáme len jednu

Do roku 2025 pribudnú v ponuke Lady štyri celkom nové modely. Na ruské pomery ide doslova o „lavínu“. Informoval o tom šéf Yves Karakatzanis. Tri z nich sú ešte zahalené rúškom tajomstva.

23.04.2021 16:00
debata (8)
Jedinou potvrdenou novinkou zo štyroch je nová... Foto: Nikita Chuicko
Lada Niva - 2024 Jedinou potvrdenou novinkou zo štyroch je nová Niva, ktorá sa chystá na trh v roku 2024.

Lada oslavuje päťdesiate výročie od spustenia výroby legendárneho VAZ 2101. Pri tejto príležitosti sa súčasný šéf automobilky Yves Karakatzanis nielen poďakoval všetkým, ktorí sa o to zaslúžil, ale oznámil aj striedanie stráží. Karakatzanisovi totiž v júni vyprší kontrakt s Ladou. Na vedúcej pozícii ho vystrieda Nicholas Maure. Jeho meno vám asi nie je neznáme. V rokoch 2016 a 2018 totiž Lade šéfoval, keď nahradil Švéda Bo Andersona. Od roku 2018 bol viceprezidentom celej skupiny Renault. Ale čo je ešte zaujímavejšie, Karakatzanis prezradil aj čo-to o budúcnosti.

Ďalšou novinkou by mohol byť crossover... Foto: AvtoVaz
Lada Xcode Concept - 2016 Ďalšou novinkou by mohol byť crossover inšpirovaný konceptom Xcode z roku 2016.

Do roku 2025 majú pod značkou Lada prísť hneď štyri „principiálne nové modely“. Všetky bude spájať aliančná platforma CMF-B Low Spec, teda lacnejšia verzia CMF-B, ktorú už používa Dacia Logan a Sandero. Bohužiaľ, konkrétnejší Yves Karakatzanis nebol. V každom prípade bude jednou z premiér nová generácia Nivy, ktorá má štart naplánovaný na rok 2024. Okrem toho príde ďalšie SUV, ktoré by mohlo vychádzať z konceptu sympatického crossoveru X Code z roku 2016. Vtedy využíval staršiu platformu B0, takže novinka sa ním môže inšpirovať len dizajnovo.

Lada 2110 - 2001 Čítajte viac Lada 2110 sa zatúlala do USA. Teraz je na predaj za šokujúcu cenu!

A o ďalších dvoch nových autách môžeme len špekulovať. V každom prípade by jedno z nich mohlo zamieriť medzi sedany, ktoré sú v Rusku stále populárne. S príchodom nových modelov ráta Lada s tým, že jej ročná produkcia sa vyšplhá zo súčasných 650 000 áut na rovný milión. A má pre ne už aj pripravené mená. AvtoVaz si dal totiž zaregistrovať názvy Slava, Alta, Onega a Lika. Viac sa už dozvieme v budúcnosti od staronového šéfa Nicholasa Maureho. Pôsobiť v tejto ruskej automobilke nie je asi ľahké. Nestáva sa totiž často, aby za päť rokov vystriedala nejaká značka štyroch šéfov.

Lada Niva Travel - 2021 Čítajte viac Lada Niva Travel: Takto vyzerá ‘nová‘ ruská legenda

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Lada #AvtoVaz #Yves Karakatzanis #Nicholas Maure
Články podľa značiek