V Múzeu dopravy v Bratislave vystavuje Volkswagen unikátne autá

Súčasťou expozície originálov z bratislavskej fabriky je aj funkčná štúdia Háčik z roku 1996 – terénne auto na základe Golfu, navrhli ho priamo jej zamestnanci . Vystavená je aj predsériová pretekársky Bora V6 4Motion a extrémny Golf R32 z roku 2002.

15.05.2021 16:00
Vystava Volkswagen Slovakia Foto:
V bratislavskom Múzeu dopravy bude VW Bratislava vystavovať unikátne modely, vyrobené na Slovensku.
debata (3)

Volkswagen Slovakia v spolupráci s Múzeom dopravy v Bratislave otvára práve dnes (v sobotu 15. mája) výstavu unikátnych historických a špeciálnych vozidiel s názvom Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“. Pri príležitosti podujatia Noc múzeí budú v tento deň všetky expozície sprístupnené v predĺženej otváracej dobe. Výstava bude pre verejnosť otvorená takmer rok, až do 30. apríla 2022.

V jednej výstavnej hale, ktorá sa rozlohou približuje veľkosti pôvodnej výrobnej haly, z ktorej začali v roku 1991 vychádzať prvé vozidlá, bude vystavených 13 automobilov piatich značiek Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda a SEAT.

Prvý Passat, ktorý sa v Bratislave vyrobil v... Foto: VW
Volkswagen Passat 1991 Prvý Passat, ktorý sa v Bratislave vyrobil v roku 1991.

„V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia sme v priebehu uplynulých troch desaťročí vyrobili viac ako šesť miliónov vozidiel piatich koncernových značiek, medzi ktorými boli aj skutočne unikátne kúsky. Viaceré z nich sú súčasťou našej zbierky historických a špeciálnych vozidiel a pri príležitosti 30. výročia sme sa rozhodli sprístupniť ich verejnosti.,“ povedal Jozef Grega, vedúci oddelenia komunikácie vo Volkswagen Slovakia.

Všetky vystavené autá boli vyrobené v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia a nachádza sa medzi nimi aj funkčná štúdia Háčik – jediné vozidlo svojho druhu na svete. Ide o koncept terénneho vozidla, ktorý vychádza z modelov Golf III Syncro a Golf Variant. Háčik vznikol v roku 1996 z vlastnej iniciatívy zamestnancov bratislavského závodu.

Háčik - originálna funkčná štúdia terénneho... Foto: VW
Golf Hacik 1996 Háčik - originálna funkčná štúdia terénneho Golfu, ktorá kompletne vznikla v Bratislave. Existuje jediný exemplár.

Zhotovili ho za tri mesiace, pričom si sami vyrobili všetky časti vrátane špeciálnych okien či interiéru. Bratislavský závod týmto projektom ukázal svoje odborné schopnosti a remeselnú zručnosť a krátko na to získal jeden z najväčších investičných projektov v histórii podniku – výrobu SUV vozidiel.

Návštevníci múzea si budú môcť zblízka pozrieť aj úplne prvý Volkswagen vyrobený na Slovensku – Passat Variant z roku 1991, jubilejné jednomiliónte vozidlo, ktorým sa stal Volkswagen Touareg, prvé elektrické vozidlo koncernu Volkswagen e-up! z roku 2013 či karosériu prvého modelu Porsche, ktoré sa do roku 2017 vyrábalo v Bratislave bez podvozku.

Vozidlá súčasťou výstavy Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“:

 • Volkswagen Passat Variant (1991)

prvé vozidlo značky Volkswagen vyrobené v Bratislave

 • Volkswagen Passat Limousine (1993)

vyrobené ako tzv. kusovník – prvé auto s poradovým číslom 001

 • Volkswagen Golf Háčik (1996)

offroadová štúdia z Bratislavy ako svetový unikát

 • Volkswagen Bora V6 4MOTION (1998)

predsériové vozidlo slúžilo ako pretekárske auto a v pretekoch na Pezinskej Babe v roku 1999 obsadilo s pretekárom Ľubošom Paškom prvé miesto

 • Volkswagen Polo (2000)

model, ktorý sa v Bratislave vyrábal v rokoch 1999 – 2001

 • Volkswagen Golf R32 (2002)

najrýchlejší športový model série Golf, z nuly na 100 km/h dokázal zrýchliť za 6,2 s. Vyrábaný v limitovanom počte kusov

 • Volkswagen Touareg I. generácie (2003)

miliónte vozidlo v americkej verzii, prezentované pri návšteve nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v októbri 2003

 • Audi Q7 S-Line (2007)

Audi Q7 prvej generácie, druhý SUV model kompletne vyrábaný v Bratislave

 • Volkswagen Team Touareg (2010)

jedinečný pretekársky špeciál, ktorý úspešne jazdil na súťažiach Offroad Cross Country Rely strednej Európy

 • Volkswagen e-up! (2013)

prvé čisto elektrické vozidlo koncernu Volkswagen

 • Škoda Citigo (2013)
 • SEAT Mii (2013)
 • Karoséria Porsche Cayenne (2016)

kompletná zmontovaná karoséria putovala do Lipska, kde sa konala tzv. svadba – spojenie s podvozkom. Od roku 2017 sa model Porsche Cayenne vyrába kompletne v Bratislave

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #VW Bratislava #výstava áut
Flowers
Články podľa značiek