Policajti zastavili auto, preťažené o 400 kg. Ukázali tým na vážny problém

Kontroly odťahoviek ukazujú, že mnohé využívajú preťažené vozidlá do 3,5 tony, pretože nechcú platiť mýto a vyhýbajú sa povinnostiam, platiacim pri nákladných autách.

31.05.2021 16:00
auto1 Foto:
Policajti v Bratislave odstavili odťahové auto, preťažené o 400 kg.
debata

Policajti Krajského dopravného inšpektorátu pri kontrole na Rybničnej ulici v Bratislave zistili, že vodič jednej z odťahových služieb, ktorý prevážal osobné motorové vozidlo, má to svoje preťažené o 400 kg.

Pri zistení preťaženia je policajt oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla, tiež tabuľky s evidenčným číslom a zakázať ďalšiu jazdu. Keďže však vodič odstránil závadu na mieste a vozidlo bolo „odľahčené“, po vyriešení priestupku mohol pokračovať v jazde.

Preťažené odťahové auto mohlo odísť až po... Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj
auto2 Preťažené odťahové auto mohlo odísť až po odľahčení.

Deň predtým na rovnakom mieste riešili rovnakú situáciu. Odťahové vozidlo, ktoré prevážalo nové automobily, prekročilo najväčšiu celkovú prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy o 2000 kg. Policajti apelujú na bezpečnosť tým, že zdôrazňujú, že preťaženému vozidlu sa menia jazdné vlastnosti a predlžuje sa jeho brzdná dráha. Navyše preťažené autá prispievajú k rýchlejšej degradácii vozovky.

Táto jazdná súprava s odťahovým autom bola... Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj
odťahovka Táto jazdná súprava s odťahovým autom bola preťažená o 2000 kg.

Je tu však aj iný problém, na ktorý takéto kontroly ukázali. Odťahovky tiež bojujú o zákazníkov a keď majú, ako vodič v tomto príspevku, auto s hmotnosťou do 3,5 tony, tak sa vyhnú plateniu mýta, nemusia mať tachograf, oprávnenie na vedenie nákladných vozidiel a rôzne školenia. Výsledkom je, že síce preťažia svoje autá, resp. aby ich nepreťažili, môžu legálne naložiť nanajvýš Fabiu, ale ak ich nikto nekontroluje, nevadí to. Sú preto schopní ponúknuť ceny za kilometer, aké poctiví odťahovkári nedokážu dosiahnuť.

Aby sa podmienky podnikania odťahových služieb vyrovnali, neexistuje žiadna iná cesta, než sú presne takéto kontroly, ktoré dokážu špekulantov spoľahlivo odradiť. Peniaze totiž riešia všetko a takýto priestupok je považovaný za porušenie zákona závažným spôsobom, za čo je policajt oprávnený zadržať vodičský preukaz a v správnom konaní zaň hrozí vodičovi pokuta od 150 až do 800 eur a zákaz činnosti do 3 rokov. V blokovom konaní mu hrozí pokuta do výšky 650 eur, čo tiež nie je málo.

debata chyba
Viac na túto tému: #pokuty #nákladné autá #odťahová služba #policajné kontroly
Články podľa značiek