VW, Daimler a Volvo postavia megasieť nabíjačiek pre nákladiaky

Projekt by mal predbežne trvať päť rokov a bude stáť pol miliardy eur. Vzniknúť by malo 1 700 "zelených" nabíjacích staníc pre nákladné vozidlá.

07.07.2021 14:00
debata (2)
Aj Daimler seriózne experimentuje s... Foto: Daimler
daimler, elektrické kamióny, Daimler truck Aj Daimler seriózne experimentuje s elektrickými nákladnými vozidlami.

Poprední výrobcovia nákladných vozidiel spoločností Volkswagen (VW), Daimler a Volvo v pondelok oznámili, že spoja svoje sily s cieľom vybudovať sieť 1700 nabíjacích miest pre ťažké úžitkové vozidlá v Európe, ktoré budú využívať tzv. zelenú elektrinu.

Ich plán predpokladá investíciu vo výške 500 miliónov eur na realizáciu päťročného projektu. Spoločnosti dúfajú, že sa k nim pripoja ďalší partneri a získajú aj verejné financie na vybudovanie ďalších nabíjacích staníc pre nákladné vozidlá a autobusy na batérie.

Vysokovýkonné nabíjacie stanice budú využívať elektrinu z obnoviteľných zdrojov a budú umiestnené v blízkosti diaľnic, ako aj v logistických a cieľových bodoch. Budú tiež otvorené pre všetky značky úžitkových vozidiel. Projekt má riadiť spoločný podnik, ktorý by mal začať prevádzku na budúci rok.

Táto iniciatíva nie je pritom prvou takouto spoluprácou medzi výrobcami nákladných vozidiel a autobusov v Európe. Daimler a Volvo už v marci ohlásili spoločný podnik na vývoj vodíkových palivových článkov pre ťažké nákladné vozidlá.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #VW #Volvo #Daimler #nabíjacie stanice #elektromobilita #elektrické nákladné autá
Články podľa značiek