Konzorcium D4R7 reaguje na obvinenia polície: Fakty sú úplne iné!

Polícia vzniesla pomerne tvrdé obvinenia voči čelným predstaviteľom konzorcia D4R7. Škoda bola vyčíslená na takmer 8 miliónov eur. Konzorcium tvrdí, že obvinenia sa nezakladajú na pravde.

13.07.2021 16:21
d4rzd Foto:
V obvinení voči konzorciu D4R7 sa okrem iného hovorí, že v niektorých úsekoch neoprávnene použila podkladový materiál pochádzajúci z výkopových prác v areáli autobusovej stanice Mlynské nivy.
debata (8)

V prípade podozrení zo spáchania trestných činov pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 vzniesli policajti ďalšie obvinenia. K obvineniu z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia už obvineným 48-ročnému občanovi Španielskeho kráľovstva Juanovi J. B. S. a 53-ročnému občanovi Nemeckej spolkovej republiky Michaelovi H. pribudlo tiež obvinenie zo zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spáchaného formou spolupáchateľstva. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Dodáva, že vyšetrovateľ zároveň vzniesol obvinenie v súvislosti s ustanoveniami zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb v prípade zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spoločnosti D4R7 Construction. „Obvinení ako konatelia spoločnosti nekonali v rámci svojej riadiacej činnosti pri rozhodovaní s náležitou starostlivosťou,“ vysvetlila polícia.

D4R7- Postup prác na nultom obchvate Bratislavy 02/21 Čítajte viac Dokončenie vonkajšieho obchvatu Bratislavy bude meškať. Môže za to aj štát

Konanie sa týkalo zhodnocovania odpadu v celkovom množstve 507 020 ton, pochádzajúceho z výkopových prác v areáli autobusovej stanice Mlynské nivy, ktorý použili na povrchovú úpravu terénu pri výstavbe telesa komunikácie nultého obchvatu hlavného mesta. „Konali pritom bez udeleného súhlasu príslušného orgánu štátnej správy, a tým aj v rozpore so zákonom,“ upozornila polícia. „Týmto konaním došlo k spáchaniu vyššie uvedeného skutku v rozsahu cirka 7 757 406 eur,“ dodali policajti.

Spoločnosť D4R7 spočiatku na obvinenia oficiálne nereagovala, no napokon tak spravil a vyhlásila, že sa nezakladajú na pravde a použitý materiál bol nezávadný. "Spoločnosť D4R7 si je istá, že postupovala správne a v súlade so všetkými slovenskými právnymi predpismi, čo preukáže v prebiehajúcom konaní po tom, čo jej bude umožnené bližšie sa oboznámiť s detailmi vyšetrovania, píše sa v jej oficiálnom stanovisku.

obchvat Bratislavy, D4R7 Čítajte viac Obchvat Bratislavy je už temer hotový. Pozrite si úplne nové video!

Podľa nej je skutočnosť úplne iná. „V protiklade s tým, čo hovorí obvinenie, spoločnosť D4R7 pristúpila k opätovnému použitiu čistého, inertného a nezávadného materiálu, ktorý neobsahoval žiaden odpad s nebezpečnými alebo toxickými látkami. Nešlo o nič iné ako o stavebný materiál, ktorého vhodnosť a bezpečnosť z hľadiska životného prostredia potvrdili chemické, fyzikálne a mechanické testy.“

Uvidíme, ako sa celý spor bude vyvíjať a kto má nakoniec pravdu. Predsa len je totiž zaujímavá zhoda náhod, že sa tieto obvinenia zoficiálnili len pár týždňov pred tým, ako by mal celý nultý obchvat prebrať štát a začať zaň platiť.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #D4R7 #nultý obchvat Bratislavy #vonkajší obchvat Bratislavy
Články podľa značiek