V Maďarsku vyrábajú Suzuki už 30 rokov. Vzniklo ich vyše 3,6 milióna

Hoci dnes majú v Maďarsku svoje závody aj Mercedes-Benz a Audi, prvou zahraničnou automobilkou, ktorá vstúpila do tejto krajiny po páde „železnej opony“, bolo japonské Suzuki.

19.07.2021 12:00
debata (2)
Od svojho vzniku sa závod Suzuki v Esztergome... Foto: Suzuki
Suzuki - výroba Maďarsko Od svojho vzniku sa závod Suzuki v Esztergome stále rozširuje. Dnes má kapacitu 300 000 áut ročne a svoje produkty vyváža do 123 krajín.

Japonská automobilka Suzuki neváhala a krátko po páde komunizmu vo východnej Európe si Maďarsko vybrala pre výstavbu svojho nového závodu, podobne ako zamieril Volkswagen do vtedajšieho Československa. Založila ho už roku 1991 v Ostrihome. Za tri desaťročia vyrobil závod Magyar Suzuki približne 3,6 milióna vozidiel. Prvým dodávaným modelom z novej automobilky bola druhá generácia Suzuki Swift. Dosiaľ najžiadanejším modelom je však SUV Vitara štvrtej generácie, predstavené roku 2014.

Suzuki Jimny 5D - ilustrácia Čítajte viac Suzuki Jimny Long: Päťdverová verzia tu bude už čoskoro

Po vstupe do Maďarska sa Suzuki postupne vypracovalo na post najpredávanejšej značky v tejto krajine. Je to tak posledných päť za sebou idúcich rokov. V roku 2019 zaujala firma Magyar Suzuki siedme miesto medzi najväčšími spoločnosťami v krajine. Od svojho založenia sa maďarský závod Suzuki stále rozširuje. Výrobnú kapacitu zvýšil takmer na 300-tisíc vozidiel ročne. Pokiaľ výroba prvých áut trvala asi tri dni, dnes na to stačí jediný deň.

Najúspešnejším modelom Suzuki zo závodu v... Foto: Suzuki
Suzuki - výroba Maďarsko Najúspešnejším modelom Suzuki zo závodu v Ostrihome je SUV Vitara.

Po rozsiahlej modernizácii roku 2016 poskytuje závod v Maďarsku prácu približne 2 800 zamestnancom. Patrí však aj medzi vôbec najvýznamnejšie výrobné kapacity Suzuki na celom svete. V súčasnosti dodáva autá do 123 krajín vrátane európskych. Vyváža ich aj do Japonska a Ruska. Medzi ďalšie rýchlo rastúce trhy patria Ukrajina, Blízky východ, Izrael a severoafrické krajiny, napríklad Maroko.

Suzuki Vitara Čítajte viac Test jazdenky: Suzuki Vitara – v bazári sa predá skôr, ako poviete "hybrid"

Maďarský závod Suzuki je unikátny komplexnou, výrazne robotizovanou automobilovou výrobou. Na jednom mieste je sústredená produkcia, ktorá sa začína od lisovania a zvárania oceľových plechov, pokračuje cez výrobu motorov, lakovanie častí karosérie a končí sa záverečnou montážou a kontrolou kvality hotových vozidiel. Závod je zároveň európskou centrálou náhradných dielcov i príslušenstva a tiež popredným automobilovým centrom v strednej Európe.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Suzuki #Ostrihom
Články podľa značiek