Mercedes-Benz vyložil ‘elektrické karty‘. Začne hyperúsporným EQXX

Stuttgart urýchľuje svoju elektrickú stratégiu. Do konca desaťročia chce byť čistou „elektromobilkou“. Predstaví štyri nové batériové platformy a investuje 40 miliárd eur. Na klasický pohon však celkom nezanevrie.

09.08.2021 14:00
debata (1)
Koncept Vision EQXX bude symbolizovať vstup... Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Vision EQXX - 2022 Koncept Vision EQXX bude symbolizovať vstup Mercedesu-Benz do novej éry „Electric Only“.

Mercedes-Benz predstavuje jeden nový elektromobil za druhým. Len tento rok ukázal elektrické modely EQA, EQB a EQS, ku ktorým čoskoro pribudne praktický EQT a elektrický pendant triedy E – EQE. Tie doplnia už existujúce modely – SUV EQC a luxusný Van EQV. Zdalo by sa, že rýchlejšie sa v transformácii na elektrický pohon napredovať ani nedá. Lenže Mercedes-Benz má na to iný názor. Najstaršia automobilka sveta chce tempo zvýšiť, aby získala jasný náskok pred konkurentmi. Ako to urobí, prezradil nedávno šéf Ola Källenius. Stratégiu „Electric First“ nahradí stratégiou „Electric Only“.

Mercedes-Benz EQS - výroba 2021 Čítajte viac Mercedes-Benz EQS: Superauto už schádza z liniek supertovárne

Do roku 2022 bude Mercedes-Benz vo všetkých segmentoch, v ktorých má svoje zastúpenie, ponúkať akumulátorové elektromobily. Od roku 2025 budú všetky nové architektúry vozidiel výlučne elektrické a zákazníci si pri každom modeli budú môcť vybrať aj plnoelektrickú alternatívu. „Elektrická mobilita sa rozbieha najmä v segmente luxusných vozidiel, kde je značka Mercedes-Benz doma. Bod zlomu je čoraz bližšie a keď sa trhy na konci desaťročia kompletne pretransformujú na elektrické vozidlá, my budeme pripravení,“ uviedol Källenius. Dodal, že zrýchlená premena má prinášať zisk, aby bola pokračovaním úspešného príbehu značky Mercedes-Benz v novej ére.

Mercedes-Benz EQS je pýcha Stuttgartu, no len... Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz EQS - 2021 Mercedes-Benz EQS je pýcha Stuttgartu, no len začiatkom veľkej premeny na elektrickú automobilku.

Automobilka tak pripravuje hneď tri nové elektrické platformy. MB.EA bude určená pre stredne veľké osobné autá. Platforma AMG.AE bude, ako naznačuje názov, určená vysokovýkonným modelom divízie Mercedes-AMG. Tretia architektúra VAN.EA bude zasa podopierať elektrické úžitkové autá. Všetky platformy budú využívať vlastné axiálne elektromotory, ktoré budú výsledkom akvizície britskej spoločnosti YASA, a vlastné akumulátory. Kvôli dostatku batérií vybuduje Mercedes-Benz deväť závodov na produkciu článkov a modulov s celkovou ročnou kapacitou 200 GWh. Má ísť o ich novú generáciu s výrazne vyššou energetickou hustotou a zvýšeným podielom kremíka na anóde.

Do konca dekády to bude Mercedes-Benz stáť 40 miliárd eur. Naopak, investície do vývoja spaľovacích a hybridných technológií zníži už do roku 2026 až o 80 %. „Našou hlavnou úlohou pri tejto transformácii je nadchnúť zákazníkov pre prechod na elektrickú mobilitu presvedčivými produktmi. Pre značku Mercedes-Benz je vlajková loď EQS len začiatkom novej éry,“ uviedol Källenius. A aby ukázal, že elektrická technológia môže byť fascinujúca, v budúcom roku predstaví koncept EQXX, ktorý by mal mať vďaka špičkovej aerodynamike a technológiám z Formuly E spotrebu menšiu ako 10 kWh na 100 km. Na spaľovacie motory však nemecký koncern celkom nezanevrie.

Autá na benzín či naftu bude ponúkať v regiónoch, ktoré nie sú na elektrifikáciu pripravené. A zadné vrátka bude predstavovať aj nová platforma MMA pre menšie autá, ktorá nevylučuje zástavbu spaľovacích agregátov. Práve malé autá sú na cenu citlivé najviac, takže ostanú pri klasickej technológii pravdepodobne najdlhšie.

Mercedes-Benz Vision AVTR Concept - 2020 Čítajte viac Mercedes-Benz Vision AVTR: Koncept z ‘Pandory‘ kompostuje batérie

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Mercedes #Mercedes-Benz
Články podľa značiek