Škoda 110 Super Sport: Vráti sa ‘Upír z Feratu‘? Skice sú už hotové

Mladý francúzsky dizajnér Baptiste de Brugiere sa do Škody 110 Super Sport, známej z českého scifi-hororu Upír z Feratu, zamiloval na prvý pohľad. A vytvoril jej novodobú interpretáciu.

26.08.2021 18:00
debata
Novodobá interpretácia Škody Ferat preberá jej... Foto: Škoda-Auto
Škoda Ferat - skice 2021 Novodobá interpretácia Škody Ferat preberá jej futuristické prvky, no prináša aj štylistické prvky súčasných modelov. Vidieť to na maske či prelise kapoty.

Na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov schádzala z liniek mladoboleslavskej automobilky tuctová Škoda 100. Lenže na autosalóne v Bruseli v roku 1972 uchvátil český výrobca svet celkom iným autom – fascinujúcim kupé 110 Super Sport inšpirovaným talianskou dizajnérskou školou, centrálne umiestneným motorom a výklopnou kabínou. O to viac, že nefalšované športové auto z východného bloku v tom čase naozaj nik nečakal. Projekt odštartoval už v roku 1969. České „Ferrari“, poháňané skromným 4-valcom OHV s objemom 1,1 litra s výkonom 54 kW, však šancu na sériovú výrobu nikdy nedostalo. Jeho osud bol spečatený v podstate od začiatku vývoja. Dôvodom bola normalizácia. Napokon, tej padli za obeť aj oveľa významnejšie projekty ako Škoda 720 či 760.

Skončil na filmovom plátne

Na tento neuveriteľne odvážny počin Škody by sa možno celkom zabudlo, nebyť českého hororu Upír Feratu, kde si Super Sport zahral hlavnú rolu. Po deviatich rokoch strávených v depozite automobilky si totiž krásne kupé vyhliadli filmári. Pôvodné auto však upravili. Výklopnú svetelnú rampu nahradili pevné reflektory a zadné kruhové svetlá vystriedali tie zo Škody 742. Na zadnej časti pribudlo veľké krídlo. Prototyp tiež zamenil biely lak za čierny a názov zmenil zo Škody 110 Super Sport na Ferat Vampir RSR. Práve tak vstúpila Škoda 110 Super Sport nezmazateľne do histórie. A fascinuje dodnes. Dokonca aj mladých dizajnérov. Keď ho videl v depozite Škody Francúz Baptiste de Brugiere, pracujúci v dizajnovom štúdiu automobilky, okamžite sa doň zamiloval. A neostalo len pri platonickom vzťahu.

Profil rešpektuje klesajúce línie od predných... Foto: Škoda-Auto
Škoda Ferat - skice 2021 Profil rešpektuje klesajúce línie od predných blatníkov. Tak ako pri origináli.
Škoda Fabia Combi - ilustrácia 2021 Čítajte viac Šok: Škoda ‘odpískala‘ novú Fabiu Combi! Väz jej zlomil výfuk

„Asi pred tromi rokmi som mal možnosť prvýkrát navštíviť depozit múzea Škody. Ferat mi okamžite učaroval. Takže keď som sa dozvedel o projekte Ikony v novom kabáte, ihneď som sa prihlásil, že navrhnem jeho novodobú interpretáciu,“ hovorí Baptiste. Šancu dostal okrem iného aj vďaka tomu, že česká automobilka je partnerom tohtoročného pražského festivalu komiksu a sci-fi Comic-Con 2021, v rámci ktorého oslávi Ferat štyridsiate výročie premiéry na striebornom plátne. Podľa svojich slov sa Baptiste snažil v novodobom „krvilačnom“ špeciáli zachytiť predovšetkým prvý dojem, ktorý v ňom auto zanechalo. "Je to tá polsekunda, než váš mozog začne dizajn analyzovať. V tom okamihu na vás zapôsobia niektoré prvky, ktoré som sa snažil zachovať“.

Zachovať línie nebolo ľahké

Dôležité podľa neho boli základné proporcie s malou výškou karosérie, špicatá strecha a obrí zadný spojler. „Niektoré tieto prvky som doviedol trochu do extrému, aby som mohol dať autu ďalšie moderné prvky,“ hovorí Baptiste. Nebolo to však jednoduché. Jednou z vecí, ktorú sa rozhodol zachovať, boli klesajúce línie profilu. „To je niečo, čo v súčasnom vnímaní dynamického dizajnu nemusí pôsobiť práve dobre. Dnes je vzorom dynamiky šelma pripravená na skok. Odtiaľ pochádzajú dnešné svalnaté línie zadných častí áut,“ vysvetľuje Baptiste. Výsledok je pôsobivý, ostro rezané tvary odkazujú na originál, pritom však návrh pôsobí ako superšportový automobil budúcnosti.

Nechýba ani obrovské zadné krídlo. Ak by... Foto: Škoda-Auto
Škoda Ferat - skice 2021 Nechýba ani obrovské zadné krídlo. Ak by vznikol aspoň prototyp, pravdepodobne by dostal elektrický pohon.
Škoda Octavia RS iV - test 2021 Čítajte viac Test: Škoda Octavia iV – 2 000 km na jednu nádrž, dá sa to

„Až po tom, čo sa mi podarilo dať tieto základné proporcie dokopy, som začal pracovať na ďalších detailoch,“ vysvetľuje Baptiste. Napríklad aj na paralelách so súčasnými Škodami. Vidieť to napríklad na prednej maske či na prelise kapoty. Štvorica LED svetlometov zas odkazuje na upírie zuby. Zaujímavé je, že Baptiste pracoval najmä s klasickou ceruzkou. Počítač prišiel k slovu až vo finále. Zabralo to asi dva týždne. Najviac času trvali úvodné skice a hľadanie tých správnych tvarov i detailov. "Výsledná ilustrácia už bola v podstate otázkou chvíle,“ hovorí Baptiste.

Škoda Garde Turbo - 1983 Čítajte viac Škoda Garde Turbo: Táto ‘beštia‘ vznikla v Bratislave. Zhasla ako supernova

Výsledok stojí za to, i keď zatiaľ nemôžeme nahliadnuť do interiéru. Stať by sa to mohlo len vtedy, ak by sa automobilka rozhodla posunúť projekt ďalej. To je však málo pravdepodobné, no nie vylúčené. Škoda napríklad v rámci projektu Ikony v novom kabáte vytvorila skutočný model štúdie Laurin&Klement eVoiturette, ktorá bola oslavou prvého modelu automobilky z roku 1905. Aj Ferat by stál za to.

Škoda Ferat - skice 2021
Škoda Ferat - skice 2021
+5Škoda Ferat - skice 2021

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda #Škoda-Auto #Škoda 110 Super Sport #Upír z Feratu
Články podľa značiek