Toyota Prius: Japonci vraj uvažujú nad vodíkovým hybridom. Prečo nie?

Prius zmenil v roku 1997 históriu. Bol prvým sériovo vyrábaným hybridom. A hoci prežil dodnes, technologický náskok stratil. Nasledujúca generácia by ho ale mohla opäť získať späť.

04.10.2021 12:00
debata (6)
Čo ak by Prius budúcej generácie tankoval... Foto: Toyota
Toyota Prius Čo ak by Prius budúcej generácie tankoval namiesto benzínu vodík? Mal by nulové emisie a bol by lacnejší ako ktorýkoľvek batériový elektromobil, nehovoriac o elektromobiloch s palivovým článkom.

Priusom sa Toyota zapísala do histórie ako výrobca prvého sériového hybridu. V roku 1997 išlo naozaj o revolúciu. Odvtedy ale ubehlo niekoľko desaťročí a hybridná technológia Priusu expandovala aj do ďalších bežných modelov Toyoty, ako Corolly, Aurisu, C-HR, ale aj do Lexusu CT 200h. Okrem toho nasadila do ponuky hybridné motory konkurencia. Jednoducho, Prius stratil svoju výnimočnosť a dnes ho Toyota udržiava pri živote viac-menej z nostalgických dôvodov. Prius je proste synonymom a značkou ekológie. Už v budúcej generácii by však mohol Prius opäť zaujať pozíciu technologického predátora. Tvrdí to aspoň magazín Forbs.

Akio Toyoda Čítajte viac Šéf Toyoty varuje Japonsko pred ‘bruselskou elektrickou cestou‘!

Podľa jeho informácií totiž Toyota zvažuje výrobu Priusu na vodík. Spojila by tak dve technológie – vodíkovú a hybridnú. Pod kapotou však nemáme čakať palivový článok ako v Mirai. To by bolo príliš drahé a, ako vieme, Prius si zakladá na cenovej dostupnosti. V hre je tak opäť hybridná sústava, tentoraz ale spaľujúca namiesto benzínu vodík. Ten produkuje prakticky nulové emisie. Pre Toyotu by takéto riešenie nebol problém. S hybridmi má najdlhšie skúsenosti a vodíku sa venuje intenzívne už niekoľko rokov. A to aj vo forme spaľovania v klasických agregátoch.

Toyota e-Palette - 2021 Čítajte viac Šéf Toyoty: Autonómne autá na normálnych cestách nie sú ešte reálne

Jej posledným počinom na túto tému bola okruhová Corolla H2, vyzbrojená preplňovaným 3-valcom 1,6 zo „šialeného“ Yarisu GR. Tento projekt je súčasťou plánu Toyoty stať sa uhlíkovo neutrálnou automobilkou. A to bez toho, aby stavila na jednu kartu – batériové elektromobily. Tie nepovažuje šéf Toyoty Akio Toyoda za zázračný liek v boji s emisiami z dopravy. Vodíkový Prius by tak perfektne zapadol do snahy znížiť produkciu CO2 širokým spektrom technológií. Jeho osud ale záleží aj na tom, ako rýchlo sa bude rozrastať dnes zanedbateľná vodíková infraštruktúra.

Toyota Corolla - historia Čítajte viac Toyota Corolla: Svetový bestseller má nakonte už 50 miliónov kusov! Je to rekord

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #vodík #Toyota Prius
Články podľa značiek