Renault náhle zastavil prenájom batérií. ‘Naštval‘ ho nemecký súd

Renault sa snažil znížiť cenu elektromobilov prenájmom batérií. Teraz ale takýto program zastavil. Je to dôsledkom prehratého súdu v Nemecku. Paradoxne, prehral ho s neplatičmi!

04.01.2022 14:00
debata
Nemeckí zákazníci prišli o možnosť prenájmu... Foto: Renault
Renault Zoe Nemeckí zákazníci prišli o možnosť prenájmu batérií do elektrického Renaultu Zoe. Môžu si za to ale sami.

Cena batérií predražuje elektromobily. Zvlášť citeľné je to pri tých malých. Kým za taký benzínový Peugeot 208 zaplatíte v základe 14 790 eur, elektrická verzia e-208 stojí od 30 590 eur, teda viac ako dvojnásobok. Niektorí výrobcovia sa tak snažia vysokú vstupnú investíciu do elektromobilu „zamaskovať“ prenájmom batérií. Patrí medzi nich aj Renault. Ten v Nemecku ponúkal elektrické Zoe bez batérie o 8 000 eur lacnejšie. Ak k tomu zákazníci využili štedrú dotáciu na kúpu elektromobilu vo výške 9 000 eur, bola cena malého elektrického Renaultu naozaj lákavá.

Dacia Spring - Euro NCAP 2021 Čítajte viac Euro NCAP: Katastrofa. Elektrický Renault Zoe a Dacia Spring sú ‘cynické‘

Samotný prenájom akumulátora stál buď 72,13 eur mesačne, ak ste nenajazdili viac ako 7 500 kilometrov ročne, alebo 120,87 eura pre tých, ktorí nechceli byť limitovaní počtom najazdených kilometrov. Teraz je tomu ale koniec. Renault sa rozhodol s prenájmom batérií skoncovať. Dôvodom bol prehratý súd v Nemecku. Francúzska automobilka sa totiž voči neplatičom za prenájom bránila možnosťou deaktivácie batérie na diaľku. Jednoducho, ak ste neplatili, softvér zabránil jej nabíjaniu, a teda používaniu celého auta.

Renault - experiment v Appy Čítajte viac Renault začal vo Francúzsku rozdávať elektrické Zoe. Zadarmo!

Bolo to účinné riešenie, no nemecká spotrebiteľská organizácia Renault zažalovala s tým, že koná nelegálne, hoci nájomcovia podmienky prenájmu podpísali. Argumentovala, že odpojenie batérie znamená pre zákazníkov „neprimeranú nevýhodu“. Súd postup Renaultu klasifikoval ako „hranie sa na sudcu“ a automobilke zakázal takýmto spôsobom „zasahovať do cudzieho majetku“. Súd teda netvrdí, že neplatenie za prenájom je v poriadku, ale trest sa mu zdal neprimeraný vzhľadom na to, že majiteľ zaplatil za vozidlo, ktoré nemôže používať.

Renault Zoe Čítajte viac Test: Renault Zoe R135 Z.E. 52 - skvelé mestské auto s vysokou cenou

Reakcia Renaultu na seba nedala dlho čakať. Nemeckí zákazníci tak prišli o možnosť prenájmu batérií, a ak si budú chcieť kúpiť Zoe, budú platiť plnú sumu vozidla aj s akumulátormi. Takže ani prenájom sa neukázal ako účinné a spoľahlivé riešenie na vysokú cenu mestských elektrických áut. Počkať si budeme musieť na novú generáciu elektromobilov, ktoré azda budú lacnejšie, i keď zatiaľ to z dôvodu rastu cien vzácnych surovín, potrebných na výrobu akumulátorov, nevyzerá. Pokles cien za kWh kapacity sa nekoná, a to napriek tomu, že sú tu veľké úspory nákladov z rastúceho objemu výroby.

Renault Zoe - 2019
Renault Zoe - 2019
+18Renault Zoe - 2019

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Renault #elektromobily #Renault Zoe #prenájom batérií
Články podľa značiek