Rolls-Royce: ‘Bohyňa rýchlosti‘ mieri do elektrickej éry

Po 111 rokoch od vzniku prichádza Rolls-Royce s redizajnom ikonickej sošky Spirit of Ecstasy. Dôvod? Aerodynamika! Čosi, čo zákazníkov britských aristokratických limuzín zatiaľ príliš nezaujímalo.

08.02.2022 14:00
debata
Najslávnejšia soška automobilovej histórie sa... Foto: Rolls-Royce
Rolls-Royce - Spirit of Ecstasy 2022 Najslávnejšia soška automobilovej histórie sa menila vo svojej 111-ročnej histórii len zopárkrát. Tentoraz kvôli elektromobilite.

Vývoj prvého čisto elektrického modelu Rolls-Royce je v plnom prúde. Nový Spectre bude predstavovať revolučnú zmenu v histórii spoločnosti. A to takú veľkú, že sa automobilka rozhodla siahnuť aj na svoj takmer nedotknutý symbol – sošku Spirit of Ecstasy. Novú podobu predstavila presne 111 rokov po tom, čo bola zaregistrovaná na úrade pre duševné vlastníctvo – 6. februára 1911. Nebojte sa, žena s vejúcim rúchom, pripomínajúcim krídla, je rovnako krásna ako kedysi, ale o čosi aerodynamickejšia. Aj takýto nepatrný detail sa má podieľať na znížení odporu vzduchu nového Spectre, najaerodynamic­kejšieho Rolls-Royce všetkých čias.

spectre Čítajte viac Rolls-Royce vzdal boj s tichom. Trochu hluku vraj nezaškodí

Namiesto priameho postoja je „bohyňa rýchlosti“ o čosi prikrčenejšia a s jednou nohou predsunutou mierne vpred. Vďaka tomu sa výška tohto symbolu zmenšila z pôvodných 100,01 na 82,33 milimetra. Preštylizované boli aj „krídla“, opäť v záujme zmenšenia odporu vzduchu. „Nový výraz zachytáva podstatu pôvodných kresieb Charlesa Sykesa, ale namiesto toho, aby bol prekreslený alebo vymodelovaný, vznikol v počítačovom 3D programe,“ vysvetľuje Rolls-Royce. Dizajnéri venovali pozornosť každému detailu, nielen postoju, ale aj črtám tváre a vlasom. Napriek tomu má ostať tradičná technika výroby zachovaná.

Vynovený symbol je menší a aerodynamickejší.... Foto: Rolls-Royce
Rolls-Royce - Spirit of Ecstasy 2022 Vynovený symbol je menší a aerodynamickejší. Vznikol modelovaním v počítači a zdobiť bude prvý elektrický Rolls-Royce.

Figúrky budú odlievané technológiou "strateného vosku“, čo znamená, že každá bude trošku iná, ako tá predchádzajúca. Aj z toho cítiť neuveriteľnú úctu k tradícii a histórii značky Rolls-Royce. Len pre zaujímavosť, až do roku 1939 maskotov vyrábal a leštil sám Charles Sykes. Premiéru absolvuje nová „bohyňa rýchlosti“ v roku 2023, na kapote elektrického Rolls-Royce Spectre s očakávaným koeficientom odporu vzduchu nižším ako Cx 0,26. Takúto hodnotu dosahovali prvé predprodukčné prototypy, takže sa očakáva zlepšenie. Ostatné modely Phantom, Ghost, Wraith, Dawn a Cullinan ostanú pri pôvodnej verzii Spirit of Ecstasy.

spectre Čítajte viac Rolls-Royce končí s benzínom. Už v roku 2030!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rolls-Royce #Spirit of Ecstasy
Články podľa značiek