Vypredané: V Rusku už kolabuje trh s autami. Chýbajú ceny!

Naoko vyzerá všetko ako pred týždňom. Nestabilita rubľa po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu však už stihla otriasť tamojším automobilovým trhom. Díleri majú otvorené a vystavujú autá. Mnohí vám ich ale nepredajú. A ak áno, sú výrazne drahšie.

04.03.2022 05:00
debata (22)
Na agresívnu Putinovu politiku doplácajú aj... Foto: automail.ru
Rusko - predaj áut po invázii Na agresívnu Putinovu politiku doplácajú aj bežní Rusi. Ceny nových áut rastú doslova pred ich očami. Viaceré značky ohlásili ukončenie predaja.

Pamätáte si ešte na deväťdesiate roky, keď nemali autá na Slovensku cenníky v korunách? Korunami ste síce platiť mohli, ale presne podľa kurzu marky alebo franku v deň kúpy. Výrobcovia sa tým chránili pred kurzovými stratami. Čosi podobné sa teraz deje v Rusku. Rubeľ, ktorý je po brutálnej invázii ruskej armády na Ukrajinu ako na hojdačke, prakticky neumožňuje obchodovať s tovarmi zo zahraničia. Autá nevynímajúc. Stačilo niekoľko dní a automobilový trh je v podstate na kolenách. Minimálne možno situáciu nazvať chaosom.

Lada Niva - 2020 Čítajte viac Na linkách ruských automobiliek už škrípe ‘pušný prach‘

Dokazuje to prieskum ruských novinárov z webu auto.mail.ru, ktorí vyrazili do predajní áut. Naoko síce vyzerá všetko ako po starom, keďže predajne sú otvorené a nechýbajú ani vystavené autá, ale realita je iná. Chýbajú totiž ceny. Nikto netuší, za koľko má autá predávať. Menia priamo pred očami. Samozrejme nahor. Niektoré autá už nie sú vôbec k dispozícii. Také Volvo, Ford, Jaguar, Land Rover, Honda, BMW, Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Aston Martin a najnovšie aj celý koncern VW spolu so Škodou zastavili dodávky vozidiel do Ruska a tí, ktorí majú v tejto krajine svoje závody, aj výrobu. Dopredávajú sa tak už len skladové zásoby, a to za výrazne vyššie ceny ako pred inváziou.

Tak napríklad, odporúčaná cena najmenšieho modelu Volvo XC40 je podľa cenníka 2 870 000 rubľov, no v skutočnosti vám ho nepredajú za najmenej ako 5 190 000 rubľov. V Toyote auto nekúpite. Privíta vás tabuľka s informáciou, že všetky sú vypredané. No zdraželi aj autá, ktoré k dispozícii sú. Napríklad Lady. Cenníky z minulého týždňa sú zdrapmi papiera. Cenovky nenájdete ani na stojanoch. Musíte sa spýtať predajcov. A tí pre vás nebudú mať dobré správy. Ruskí novinári zistili, že taká Lada Vesta, najpredávanejší model v Rusku, ktorý stál minulý týždeň od 598 900 rubľov, je teraz za minimálne 1 032 900 rubľov.

Mnohým autám chýbajú ceny. Sami predajcovia... Foto: automail.ru
Rusko - predaj áut po invázii Mnohým autám chýbajú ceny. Sami predajcovia netušia, za koľko rubľov ich môžu predať.

Mitsubishi Outlander stojí 3 350 000 rubľov, namiesto cenníkových 2 851 000 rubľov. Škoda Rapid zdražela asi o 400 000 rubľov, Kia Rio o 600 000 rubľov, Opel Crossland o 800 000 rubľov a napríklad Citroën C4 sedan o viac ako 400 000 rubľov. Cena čínskeho SUV Haval Jolin stúpla z 1,5 milióna na 2,5 milióna rubľov. Dacia Duster zdražela z cenníkových 1 175 000 rubľov na približne 1,8 milióna rubľov. Luxusné BMW M550i xDrive M Special Edition 21 vám teraz predajú až za 11 990 140 rubľov namiesto pôvodných 9 280 000. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Objednať niektoré autá sa síce dá, no nik vám negarantuje ceny v čase, keď prídu do predjane.

Opel Antara - Rusko Čítajte viac Automobilky už zastavujú vývoz áut do Ruska. Z cenníkov sú zdrapy papiera

Problémom bude aj financovanie. Úroky na lízing či spotrebné úvery stúpli. I tak predpokladáme, že autá, ktoré sú momentálne k dispozícii, sa v Rusku rýchlo minú. Rubeľ môže totiž oslabiť ešte viac. Ako vidieť, následky Putinovej agresie už teraz devastujú ekonomiku krajiny a robia život ťažším. Pre Rusov sa môžu stať autá čoskoro nedostupným luxusom. Ako-tak sa môže dariť Ladám, ale len ak sa podarí tomuto podniku udržať linky v chode. Aj AvtoVaz, ktorý má najviac lokalizovaný predaj a dodávateľskú sieť, totiž potrebuje komponenty zo zahraničia. A o tie môže ľahko prísť.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #predaj áut #ukrajinská kríza
Články podľa značiek