Nafta medziročne zdražela takmer o polovicu. Aspoň dočasne sa ceny palív stabilizujú

Priemerná cena nafty v 13. týždni po prvýkrát prekročila hranicu 1,7 eura. V najbližšom čase by sa však zvyšovať nemala.

, , 13.04.2022 14:00
pumpa slovnaft, benzin, tankovanie, nafra Foto: ,
S opatrným optimizmom môžeme povedať, že ceny palív dosiahli aspoň na istý čas vrchol a v najbližších týždňoch by mali byť stabilizované, respektíve by mohi mierne klesať.
debata (8)

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by už nemali ďalej rásť. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhľadom na mierny pokles cien ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch, ceny na našich pumpách sa stabilizujú a v najbližších dňoch sa výraznejšie zvyšovať nebudú.

„Aj ďalší rast cien ropy na svetovom trhu bude pravdepodobne nateraz limitovaný dohodou krajín o uvoľnení zásob ropy zo strategických rezerv. Ďalší vývoj bude závisieť ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy,“ dodala Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v trinástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu aj nafty na týždennej báze výrazne zvýšili. Liter 95-oktánového benzínu sa tak predával za priemernú cenu 1,758 eura a jeho cena vzrástla o 3,4 percenta. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,951 eura za liter a oproti týždňu predtým sa tak zvýšila o 2,5 percenta. Najvýraznejšie zdražela nafta, ktorá si na týždennej báze pripísala 3,5 percenta na úroveň 1,725 eura za liter. „Ceny nafty tak prvýkrát prekročili hranicu 1,70 eura za liter,“ doplnila Glasová.

tankovanie, benzín, benzínová pumba Čítajte viac Nemci kvôli vysokým cenám dočasne zlacňujú palivá a verejnú dopravu!

Podľa údajov portálu Benzin.sk, monitorujúceho ceny pohonných hmôt stála na Slovensku v týždni od 4. apríla do 10. apríla nafta 1,708 eura, benzín 95 1,727 eura, benzín 95+ 1,780 eura a benzín 98 1,841 eura. Ceny pohonných hmôt v západnej Európe však v mnohých krajinách pri nafte a aj benzíne 95 prekročili dvojeurovú hranicu.

V susednom Česku napríklad bola 11. apríla priemerná cena benzínu za liter 46,57 českej koruny, čo je v prepočte 1,789 eura a cena nafty 46,57 českej koruny, čo je 1,905 eura za liter (mbenzin.cz). Začiatkom apríla stál 95-oktánový benzín v Nemecku v priemere 2,01 eura a nafta 2,03 eura. NAjvyššie ceny boli v tomto čase v Holandsku, kde liter benzínu 95 v priemere vyšiel 2,23 eura a liter nafty 2,14 eura.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu na Slovensku výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 30 % ako vlani a benzín 98 o 26 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 47 % drahšia ako vlani.

pumpa slovnaft, benzin, tankovanie, nafra Čítajte viac Ceny palív prudko rastú. Hrozí, že budeme tankovať benzín za 2 €

Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a dostali sa do pásma 110 až 130 dolárov za barel. Počas ostatných dvoch týždňov ale ceny čierneho zlata postupne klesajú a tento týždeň sa hýbali v pásme 100 až 108 dolárov za barel. Rovnako mierne klesali aj ceny palív vo väčšine európskych krajín.

„Podpísalo sa pod to rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA, že uvoľní zo svojich strategických rezerv 120 miliónov barelov ropy. Polovicu z tohto objemu by pritom mali uvoľniť USA a druhú polovicu ostatné členské štáty,“ vysvetlila Glasová. USA okrem poskytnutia týchto 60 miliónov barelov oznámili už skôr uvoľnenie ďalších 120 miliónov barelov zo svojich rezerv. Celkovo tak USA pustia na trh až 180 miliónov barelov. „Táto dohoda medzi členskými krajinami IEA, kam patria aj USA, bude zrejme v najbližšom období brzdiť rast cien ropy na trhu,“ uzavrela Glasová.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #ťažba ropy #ceny palív #cena benzínu #cena nafty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek