JESS chce budovať vodíkovú infraštruktúru. Postaví nový elektrolyzér

JESS chce postaviť celý reťazec - od výroby zelenej elektriny cez produkciu a uskladňovanie vodíka až po jeho distribúciu na čerpacej stanici.

19.04.2022 12:00
Vodíková čerpacia stanica Foto:
V Bratislave 18. februára otvorili prvú vodíkovú plniacu stanicu.
debata (4)

Plány na rozvoj vodíkovej infraštruktúry na Slovensku naberajú reálnejšie kontúry. Len nedávno sme informovali, že na Slovensku by mala byť v roku 2025 v každom krajskom meste aspoň jedna čerpacia stanica na vodík a do roku 2030 by sa mal počet týchto staníc zvýšiť až na 25. A vraj pribude 12 vodíkových vlakov.

Teraz Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) informovala, že pripravuje výstavbu vodíkového elektrolyzéru s výkonom jeden megawatt (MW) v blízkosti logistického parku a diaľnice na okraji Trnavy. Zariadenie, ktoré bude využívať zelenú energiu z pripravovaného fotovoltického parku v Jaslovských Bohuniciach, by sa mohlo dostať do prevádzky koncom budúceho roka. Na konferencii k akčnému plánu Národnej vodíkovej stratégie o tom informoval predseda dozornej rady JESS Rastislav Podhorec.

Messer Tatragas, vodík, vodíková plniaca stanica Čítajte viac V roku 2030 vraj bude na Slovensku 25 vodíkových ‘čerpačiek‘

JESS plánuje vybudovať kompletný reťazec vodíkového hospodárstva od výroby zelenej elektriny cez produkciu a uskladňovanie vodíka až po jeho distribúciu na čerpacej stanici.

„Keďže sa nechceme zaoberať priemyslom, tak sme sa orientovali na dopravu,“ priblížil Podhorec. Elektrolyzér s výkonom jeden megawatt je podľa neho schopný denne vyprodukovať 200 – 380 kilogramov vodíka, čo je množstvo potrebné napríklad na prevádzku 20 autobusov prímestskej dopravy. JESS očakáva aj rastúci záujem o vodík od dopravných spoločností, ktoré využívajú logistické parky.

Pôvodne bola spoločnosť JEES založená na vybudovanie ďalšieho jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach ako spoločný projekt štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a českej firmy ČEZ Bohunice, ktorá je dcérskou firmou energetickej spoločnosti ČEZ. V súčasnosti je projekt výstavby nového jadrového bloku pozastavený a JESS preto na pozemkoch chystá veľkú fotovoltickú elektráreň s výkonom 48 MW.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vodík #JESS #autá na vodík #vodíková infraštruktúra #elektrolyzér
Články podľa značiek