Volvo XC60: Nová generácia už o dva roky. Pôjde o risk

Volvo len vlani zmodernizovalo svoj v súčasnosti najpredávanejší model XC60, no už horúčkovito pripravuje nástupcu. Bude to veľká zmena. Aj táto novinka sa totiž postará o rýchle rozšírenie elektrického portfólia. Pre istotu však na spaľovacie motory celkom nezanevrie.

25.04.2022 18:00
debata
Nástupca Volva XC60 sa má po vzore konceptu... Foto: Volvo
Volvo Recharge - 2021 Nástupca Volva XC60 sa má po vzore konceptu Recharge stať skôr crossoverom ako pravoverným SUV. Uvidíme, ako na to zareagujú zákazníci. XC60 je totiž bestsellerom značky.

Volvo elektrifikuje vo veľkom už niekoľko rokov. Každý jeho modelový rad môže byť vybavený plug-in hybridným pohonom. Na druhej strane má však v ponuke iba dva čisté elektromobily – kompaktné SUV XC40 Recharge a SUV-kupé C40 Recharge. Čoskoro sa to zmení. Na ceste je totiž nástupca vlajkového SUV XC90, ktorý sa má zmeniť na čistý elektromobil, ale aj menšie SUV XC60. Práve to je v súčasnosti najpredávanejším modelom značky. Volvu tak na ňom nepochybne záleží. Podľa informácií britského Autocaru už horúčkovito pracuje na novej generácii, ktorá by sa mala predstaviť o dva roky, teda v roku 2024.

Volvo - technológia megacasting Čítajte viac Volvo využije technológiu Tesly. Sto dielcov nahradí jedným!

Má ísť o veľkú zmenu. Tak ako XC90, ktorého podobu naznačilo Volvo konceptom Recharge, bude nové XC60 skôr crossoverom ako pravým SUV. Najmä kvôli aerodynamike. Tá bude dôležitá, pretože XC60 má doraziť aj v podobe čistého elektromobilu. Využije pritom skrátenú platformu SPA2, prevzatú od svojho súrodenca. Batérie dodá podnik Northvolt. Na spaľovacie motory ale novinka celkom nezanevrie. Dostupná bude aj v hybridnej verzii. Autocar však informuje, že vzhľadom na popularitu súčasnej generácie XC60 Volvo uvažuje, že ju nechá nejaký čas vo výrobe popri nástupcovi.

James Rowan - nový šéf Volva Čítajte viac Volvo vymenilo šéfa. Ten nový prichádza od ‘vysávačov‘!

Prekážať by si nemali, pretože charakterovo budú odlišné a je veľmi pravdepodobné, že aj názvom. Je známe, že Volvo plánuje prechod z alfanumerického značenia na slovné. Obe autá by tak mohli koexistovať až dovtedy, kým to emisné normy umožnia. Očakáva sa tiež veľký pokrok v oblasti asistenčných systémov a autonómneho riadenia. Uvidíme, či bude prerod XC60 úspešný. Príliš veľká zmena by mohla byť aj rizikom. Veď XC60 predstavuje viac ako dve tretiny ročných registrácií značky. Chyba by tak mohla mať pre Volvo doslova fatálne následky. Aj z tohto pohľadu je myšlienka paralelnej produkcie XC60 a jeho nástupcu logická.

Volvo Recharge Concept - 2021
Volvo Recharge Concept - 2021
+6Volvo Recharge Concept - 2021

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Volvo #Volvo XC60
Články podľa značiek